Dęby pamięci dla policjantów zamordowanych w Katyniu

i

Autor: Domin

W Szczecinie posadzono Dęby Pamięci dla policjantów – ofiar zbrodni katyńskiej [ZDJĘCIA]

W czwartek w Szczecinie posadzono Dęby Pamięci, które mają uczcić pamięć trzech policjantów, którzy zginęli w Katyniu. Jeden z dębów posadzono na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Małopolskiej, dwa pozostałe - na Pogodnie i Dąbiu.

Dąb posadzony przy ul. Małopolskiej poświęcony jest pamięci aspiranta Ludwika Jana Berskiego, który był ofiarą zbrodni katyńskiej. Berski był żołnierzem Legionów Polskich, od 1934 r. był komendantem posterunku policji w Korolówce w powiecie borszczowskim, na terenie obecnej Ukrainy. Został aresztowany w 1939 r. Został zamordowany z rąk Rozjan w Kalininie (obecnym Twerze).

Zobacz też: Szczecin: 12-letni Wiktor usłyszał straszną diagnozę. Choroba postępuje w błyskawicznym tempie. "Boję się, że umrę"

Dębami Pamięci zostali też w czwartek uhonorowani dwaj inni policjanci – Bronisław Zołotar i Walerian Wawrzkiewicz.

Drzewo upamiętniające wileńskiego policjanta Bronisława Zołotara posadzono przy posterunku policji w Dąbiu. Waleriana Wawrzkiewicza upamiętniono dębem posadzonym na terenie komendy przy ul. Wernyhory.

Dęby Pamięci zostały posadzone w ramach programu "Katyń... ocalić od zapomnienia", obejmującego swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale także Białoruś, Ukrainę, Rosję, Wielką Brytanię, Norwegię, a także USA i Australię.

Zobacz też: Szczecin: Tutaj ludzkie mięso przerabiano na... BIGOS! Kamienica legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" już tak nie wygląda [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dom legendarnego "rzeźnika z Niebuszewa" zmienił się nie do poznania
Nasi Partnerzy polecają