W Polsce wykryto nowy, BARDZO NIEBEZPIECZNY narkotyk. Jego zażycie grozi śmiercią

2020-07-15 22:02 Amadeusz Calik
W Polsce wykryto nowy, BARDZO NIEBEZPIECZNY narkotyk. Jego zażycie grozi śmiercią
Autor: Pixabay, GIS zdjęcie ilustracyjne

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie, mówiące o nowym narkotyku wykrytym na terenie Polski. Chodzi o etazen - bardzo niebezpieczną substancję należącą do grupy opioidów. Był on oferowany jako dopalacz na terenie Łodzi.

GIS ostrzega przed etazenem - nowym narkotykiem

Jak poinformowały służby, nowy narkotyk (etazen) został wykryty w ostatnim czasie na terenie Łodzi, gdzie był oferowany jako dopalacz w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Narkotyk ten, będący zamiennikiem heroiny lub fentanylu, może również przybierać postać suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego.

Co to jest etazen? Jak działa etazen? GIS ostrzega

- Opioid ten jest szczególnie niebezpieczny ze względu na jego właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania - przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny w swoim ostrzeżeniu.

Osoba, która przyjmie etazen może mieć zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca. Po zażyciu opioidów stwierdza się wąskie źrenice, zwolnienie czynności serca i niskie ciśnienie. Z dużym prawdopodobieństwem może dojść do zaburzeń oddechowych, w tym całkowitego zatrzymania oddechu, co prowadzi do śmierci.

Etazen może prowadzić do śmierci, a osoba, która go zażyje wymaga pilnej pomocy medycznej.

Główny Inspektor Sanitarny informuje o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków, znanych też jako dopalacze. Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia czy spraye, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi jakie substancje spożywają, co powoduje trudności w ratowaniu zdrowia i życia przez służby medyczne.

Syn Zenka Martyniuka stanął przed sądem za narkotyki! Zapadł wyrok: 5 miesięcy prac społecznych

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.