Ciekawostki

To nie Lazurowe Wybrzeże! W polskim rezerwacie także dominuje fioletowy krajobraz jak z bajki

2024-09-08 5:00

W jednym z polskich rezerwatów kryje się coś iście niezwykłego, co przenosi odwiedzających do prawdziwie bajkowej krainy kolorów. Choć wielu na myśl przychodzi od razu Lazurowe Wybrzeże, to okazuje się, że to właśnie nasz rodzimy krajobraz oferuje wręcz jeszcze piękniejsze widoki. Poznaj miejsce, w którym fiolet dominuje nad innymi barwami i zapiera dech w piersiach.

Riwiera Francuska w Polsce? Ależ oczywiście! Jest ich kilka

Polska to serce Europy, które skrywa wiele ciekawych lokalizacji. Prawdziwym skarbem naszego kraju bez wątpienia są wrzosowiska, które bardzo często porównujemy do krajobrazów prosto z Lazurowego Wybrzeża ze względu na dominujący kolor fioletowy.

Wyjątkowe wrzosowiska każdego roku na przestrzeni sierpnia i października zamieniają się w morze fioletu i tworzą tym samym niepowtarzalnym krajobraz. Owe miejsca przyciągają do siebie mnóstwo turystów, którzy podziwiają widoki lub decydują się m.in. na romantyczne sesje. Co ciekawe, wizyta na wrzosowiskach to nie tylko gratka dla miłośników krajobrazów i fotografii, ale również coś interesującego dla wielbicieli przyrody, bowiem są to miejsca stanowiące dom dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Gdzie jednak można podziwiać kwiaty wrzosów w Polsce? Miejsc tego typu jest kilka, lecz dziś skupimy się jednym, które uchodzi za najpopularniejsze. Dalsza część artykułu znajduje się pod galerią.

W tym rezerwacie dominuje kolor fioletowy. Wielkie wrzosowiska na Pomorzu Zachodnim robią wrażenie

Pod Bornem Sulinowem w Zachodniopomorskiem znajduje się największe w Polsce i jedno z największych w Europie wrzosowisk, które uchodzi za najpopularniejsze i najpiękniejsze w kraju. Dokładnie na terenie rezerwatu Diabelskie Pustacie można podziwiać wyjątkowe wrzosowisko, które powstało w miejscu, w którym przed laty jeździły czołgi wojskowe. 

Tu było pusto, nie rosły tu żadne drzewa. Jeździły czołgi, ciężkie maszyny, tu spadały pociski, bomby, często były pożary, w związku z tym żadne drzewa, żadna naturalna roślinność nie miała szans tu przeżyć. Jedyne co sobie radziło w tych warunkach to właśnie ten mały wrzos - mówiła Dorota Szpojda, podleśniczy Leśnictwa Brzeźno w Nadleśnictwie Borne Sulinowo, rmf24.pl.

Diabelskie Pustacie można zwiedzać na wyznaczonych trasach i na punkcie widokowym. Jeśli marzy ci się zobaczyć fioletowe morze wrzosów, polecamy wybrać się na taką wycieczkę już teraz lub w październiku. W naszej galerii zdjęć powyżej znajdziesz natomiast fotografie, które nie tylko zachwycą, ale z pewnością zachęcą także do zorganizowania wycieczki.

Wrzosowiska kłomińskie już kwitną