Co tu moze powstać?

To miejsce z ciekawą historią. Atrakcyjna nieruchomość wkrótce pójdzie pod młotek

2023-11-17 12:43

Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu działało targowisko, starsi mieszkańcy pamiętają, gdy istniały tu ogródki działkowe. Obecnie atrakcyjna działka na szczecińskim Turzynie leży odłogiem i czeka na nowe przeznaczenie. Wkrótce będzie można kupić atrakcyjną nieruchomość przy alei Bohaterów Warszawy, nieopodal Ronda Siwka. Miasto ogłosiło termin przetargu. Znana jest również cena wywoławcza.

Ogródki działkowe i początki polskiego kapitalizmu

Jeszcze w latach 80. XX wieku w tym miejscu znajdowały się ogródki działkowe, aleja Bohaterów była węższa niż obecnie. Nie było również ronda Siwka, lecz "gwieździste" skrzyżowanie trzech ulic. W miejscu obecnej galerii handlowej mieściły się zakłady "Meratronik", a przy skrzyżowaniu z ul. 26 Kwietnia funkcjonowało słynne na całą Polskę targowisko. Wszystko zaczęło się zmieniać ponad 30 lat temu. W miejscu działek powstało targowisko hurtowe, a wokół niego, w czasach rozkwitającego kapitalizmu, kwitł handel uliczny. Z prowizorycznych stolików, łóżek polowych i rozścielonych na ziemi plandek sprzedawano dosłownie wszystko - od zagranicznych czasopism, pirackich kaset po meble i antyki.

Z biegiem lat aleja Bohaterów Warszawy została przebudowana, w miejscu "Meratronika" powstała galeria handlowa z hipermarketem Carrefour, popularny "hurt" stał się tradycyjnym targowiskiem, a "stary Turzyn" przekształcił się w centrum handlowe.

Kilka lat temu targowisko u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i Kordeckiego zostało zmodernizowane i przesunięte wgłąb działki, a teren bliżej ulicy został uprzątnięty. Obecnie jest to pusta, zarośnięta trawą i chwastami działka, która służy okolicznym mieszkańcom do wyprowadzania psów. Można też tu spotkać amatorów mocniejszych trunków. Miejsce jest też niestety regularnie zaśmiecane.

Atrakcyjna działka na sprzedaż

Jest jednak szansa na to, że zachwaszczony "wygon" na Turzynie wkrótce znajdzie nowego właściciela i zyska nową funkcję. Miasto poinformowało o przetargu na sprzedaż terenu o powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. Przetarg odbędzie się 24 stycznia 2024 r. o godz. 10:00 w urzędzie miasta przy pl. Armii Krajowej 1. Cena wywoławcza to 10 milionów złotych (netto). Wadium wynosi milion złotych.

Co mogłoby powstać na atrakcyjnej działce w centrum miasta? Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego może tutaj powstać czterokondygnacyjny budynek, którego wysokość nie przekroczy 18,5 metra, czyli mniej więcej tyle, ile mają okoliczne zabudowania (poza akademikiem "Kordecki", który jest zdecydowanie wyższy). Dominującą funkcją miałyby być usługi, czyli byłoby to naturalne przedłużenie istniejącego w tym miejscu ciągu handlowo-usługowego.

"Betonoza" tu raczej nie grozi

Gdy wiosną 2023 roku pojawiła się informacja, że nieużytek w centrum miasta zostanie przeznaczony na sprzedaż, zareagowali wyjątkowo aktywni w mediach społecznościowych tzw. "przeciwnicy betonozy", sugerując, że na działce przy targowisku można byłoby stworzyć park, teren rekreacyjny lub po prostu pozostawić pas zieleni, zamiast przeznaczać go pod zabudowę. Na szczęście takich zielonych miejsc w okolicy, nawet tej najbliższej, zdecydowanie nie brakuje. Sąsiednia ulica to zadrzewiona aleja z szerokim pasem zieleni, na jej drugiej stronie alei Bohaterów Warszawy, dosłownie na przeciwko planowanej do sprzedaży działki znajduje się zielony skwer im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego z miejscami odpoczynku, placami zabaw i siłownią pod chmurką, a kilkaset metrów dalej jest kolejny skwer im. Janiny Szczerskiej. Nie można również zapominać o Cmentarzu Centralnym, który znajduje się również bardzo blisko i jest jednym z największych terenów zielonych w mieście.

Jakakolwiek inwestycja nie zaszkodzi więc zieleni i nie "zabetonuje" okolicy, a wręcz będzie miała pozytywny wpływ na jej wygląd, zasłaniając widok na tory kolejowe czy mało estetyczną stację transformatorową i uzupełniając lukę w pierzei alei Bohaterów Warszawy. Dzięki inwestycji najprawdopodobniej zmieniłoby się również przeznaczenie placu bliżej ulicy, na którym obecnie funkcjonuje mało estetyczny parking, który dosłownie pęka w szwach, gdyż nie jest objęty Strefą Płatnego Parkowania.

QUIZ: "Poniemiecki" czy współczesny? Rozpoznajesz te budynki w Szczecinie?

Pytanie 1 z 12
Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na placu Orła Białego to:
QUIZ: przedwojenne czy współczesne?
Prezydent Szczecina dotrzymał słowa. Drzewa wróciły na Turzyn
Nasi Partnerzy polecają