Ważna inwestycja

To lotnisko przestanie być powodem do wstydu. Za trzy lata ma się zmienić nie do poznania

2024-06-25 18:48

Jest małe, przestarzałe i niefunkcjonalne, a co za tym idzie mało atrakcyjne dla podróżnych. Lotnisko w podszczecińskim Goleniowie od dawna uznawane jest za jedno z najgorszych w kraju. To ma się zmienić za trzy lata. Po przebudowie Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma się zmienić nie do poznania.

Lotnisko położone ponad 40 kilometrów od centrum Szczecina ma zostać gruntownie przebudowane w ciągu najbliższych trzech lat.

- Dostrzegamy gigantyczny potencjał rozwoju tego lotniska jako lotniska dla czarterów. Nasze wybrzeże jest jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych w chwili obecnej nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Dotychczas turyści przyjeżdżają głównie w autobusach. W związku z tym tego typu modernizacja daje wielką nadzieję na to, że duża część turystów będzie przylatywała tutaj lotami czarterowymi – dodał.

Przebudowa lotniska ma m.in. zwiększyć jego przepustowość, unowocześnić przestarzały obiekt oraz poprawić komfort podróżnych.

- Wszystkie prognozy pokazują, że z tego lotniska do 2037 r. będzie odlatywało 1 mln 700 tys. pasażerów, a terminal ma przepustowość ok. pół mln pasażerów i wymaga niezbędnych zmian, niezbędnej rozbudowy - mówił pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek.

- Mamy zamiar obsłużyć jednocześnie trzy samoloty kodu C, czyli trzy razy po minimum 189 pasażerów - dodał prezes zarządu spółki Port Lotniczy Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz. - We wszystkich destynacjach północnych używane są samoloty 240-miejscowe. Jak widzimy, wypełnienie i wielkość samolotów regularnie operujących z lotnisk wzrasta. Dzisiejszy obiekt ma możliwość obsługi jednoczesnej dwóch samolotów ATR 7, one w założeniu miały po 76 pasażerów, to jest największa bolączka tego obiektu.

Inwestycja ma być prowadzona w taki sposób, by przez cały okres rozbudowy lotnisko mogło funkcjonować.

- Będzie najpierw wybudowany terminal odlotowy, następnie obecny terminal odlotowy zostanie rozebrany i w jego miejsce zostanie wybudowana część przylotowa – podkreślił Maciej Dziadosz

W okresie trwania inwestycji wybudowana zostanie tymczasowa hala przylotów.

Na mocy zawartego w lipcu 2019 roku porozumienia wspólników w sprawie zapewnienia dalszego rozwoju portu lotniczego, województwo i Gmina Miasto Szczecin udzielają spółce systematycznego wsparcia finansowego kwotą ponad 74 milionów zł do 2028 roku.

Przebudowa ma się zakończyć w ciągu trzech lat. Koncepcję nowego terminala przedstawiło studio Dedeco ze Szczecina. Przebudowa ma kosztować około 170 mln zł.

Lotnisko w Goleniowie zbudowano w latach 1953-1956, jako lotnisko wojskowe z drogą startową o długości 1800 m, szeroką na 45 m i niezbędnymi podstawowymi zabudowaniami ( wieżą kontroli lotów, hangarem, niewielką bazą sprzętową itp.) W 1967 r. wydzielono w nim część cywilną tworząc Port Lotniczy Szczecin-Goleniów. W 1998 r. całość lotniska została przejęta przez władze cywilne.

Nieoczywiste atrakcje turystyczne. Wiedziałeś o ich istnieniu?

Pytanie 1 z 12
Ta oryginalna rzeźba przedstawiająca Jana Pawła II znajduje się na dworcu autobusowym:
Rzeźba papieża Jana Pawła II
Prezydent Duda: Ludzie będą mieli swoje samoloty!
Nasi Partnerzy polecają