Ławeczka Michała Doliwo-Dobrowolskiego

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Słynny naukowiec ma swój pomnik w Szczecinie. Każdy może usiąść obok Michała Doliwo-Dobrowolskiego

Słynny naukowiec ma swój pomnik w Szczecinie. Każdy może usiąść obok Michała Doliwo-Dobrowolskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-06-10 17:09

Jest stawiany na równi z takimi wybitnymi wynalazcami jak Alessandro Volta, Nikola Tesla czy Thomas Alva Edison. Pionier systemu trójfazowego, Michał Doliwo-Dobrowolski ma swój pomnik w Szczecinie. Monument został odsłonięty na skwerze jego imienia, znajdującym się w kwartale ulic Sikorskiego, Bema i al. Bohaterów Warszawy na Turzynie.

Pomnik ma formę ławeczki, na której siedzi naukowiec, trzymający na kolanach kapelusz i swoje patenty. Każdy może usiąść obok i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w towarzystwie wynalazcy. Odlana z brązu rzeźba powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które sfinansowało jej przygotowanie. Jej odsłonięcie odbyło się w piątek, 10 czerwca. To pierwszy pomnik Michała Doliwo-Dobrowolskiego na świecie.

Nowy pomnik w Szczecinie. Każdy może usiąść obok wielkiego naukowca

Lokalizacja pomnika-ławeczki nie jest przypadkowa. Skwer noszący imię Michała Doliwo-Dobrowolskiego znajduje się w sąsiedztwie Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Siedząc na ławce możemy podziwiać okazały zabytkowy gmach uczelni przy ul. Sikorskiego.

To już kolejny pomnik w formie ławki w Szczecinie. W parku Andersa w centrum Szczecina, od dziesięcu lat znajduje się pomnik Jana Czekanowskiego – polskiego antropologa i etnografa, zasłużonego w badaniach Afryki, który w ostatnim okresie swojego życia przebywał w Szczecinie. W 2021 roku, przed bramą koszar 12 Brygady Zmechanizowanej przy al. Wojska Polskiego odsłonięto także ławeczkę upamiętniającą postać generała broni Józefa Hallera.

Kim był Michał Doliwo-Dobrowolski?

Michał Doliwo-Dobrowolski urodził się 2 stycznia 1862 r. w Gatczynie koło Sankt Petersburga, jako syn polskiego szlachcica herbu Doliwa - Józefa Doliwy-Dobrowolskiego oraz Rosjanki Olgi Michajłownej z domu Jewreinow. Był pionierem techniki prądu trójfazowego. W 1888 roku skonstruował prądnicę trójfazowego prądu zmiennego, zrobił to na kilka miesięcy przed Nikola Teslą. W 1889 roku skonstruował trójfazowy silnik indukcyjny z wirnikiem klatkowym. Opracował pierwszą prądnicę prądu przemiennego 3-fazowego z wirującym polem magnetycznym. Uzyskał także kilka patentów na transformatory trójfazowe i przyrządy pomiarowe. Opracował założenia techniczne pierwszej na świecie trójfazowej elektrowni wodnej na Renie w Rheinfelden, zbudowanej w 1895 roku. Współpracował przy projektowaniu elektrowni trójfazowych w Zabrzu i Chorzowie. Zmarł 15 listopada 1919 r. i pochowany został na cmentarzu w Darmstadt.

Instalacja elektryczna - sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 8
Przewód neutralny służy do:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany