Sensacyjne odkrycie nad Bałtykiem. Poszli na plażę i znaleźli skarb sprzed tysięcy lat

i

Autor: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gk Sensacyjne odkrycie nad Bałtykiem. Poszli na plażę i znaleźli skarb sprzed tysięcy lat

Niezwykłe znalezisko

Sensacyjne odkrycie nad Bałtykiem. Poszli na plażę i znaleźli skarb sprzed tysięcy lat

2025-03-31 8:38

Niezwykłego odkrycia dokonano na polskim wybrzeżu Bałtyku. W gliniastej bryle oderwanej od klifu znaleziono bogato zdobiony sztylet z okresu halsztackiego, czyli wczesnej epoki żelaza. Zabytek, liczący sobie prawdopodobnie 2800 lat, trafił do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Szczecin SE Google News

Odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego Na Rzecz Ratowania Zabytków im. Św. Korduli w Kamieniu Pomorskim. Prezes Jacek Ukowski wraz z Katarzyną Herdzik znaleźli sztylet w gliniastej bryle oderwanej od klifu po sztormie na Bałtyku.

- To najcenniejsze moje odkrycie. Przypadkowe. Klif został zerwany, bryła musiała z góry spaść. Wszedłem w to miejsce z wykrywaczem metali, bo zaczęło mi tam "dzwonić" – relacjonuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową Jacek Ukowski.

Sztylet, mierzący 24,2 cm, jest zdobiony na całej długości rękojeści i ostrza.

- Prawdziwe dzieło sztuki! Pod względem wykonania jest bardzo wysokiej klasy, pięknie ornamentowany. Każdy wyryty element jest inny. Jeśli chodzi o znaleziska na terenach Polski, nie spotkałem się z takim sztyletem - podkreśla dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka.

Zdobienia sztyletu wskazują na rytualne przeznaczenie. Ostrze sztyletu pokrywają linearne półksiężyce i krzyże przypominające gwiazdy. Pośrodku klingi biegnie zdobienie, być może symbolizujące konstelacje, a całość uzupełniają ukośne linie. Rękojeść zakończona jest spiczastą główką i również pokryta ornamentami. Zganiem Grzegorza Kurki, dekoracje te mogą wskazywać na powiązania z kultem solarnym i sugerować rytualne przeznaczenie sztyletu. Mógł on również należeć do zamożnego wojownika. Wykonanie artefaktu świadczy o wysokim poziomie ówczesnej metalurgii.

- Być może jest importem i odlany został w jednym z warsztatów na południu Europy – zastanawia się dyrektor muzeum. - Odkrycie tego sztyletu jest też świadectwem na temat niezwykłej historii regionu i Pomorza Zachodniego na przestrzeni tysięcy lat.

O znalezisku powiadomiony zostanie równie Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

- Konserwator zdecyduje, do którego muzeum trafi to arcydzieło. Mamy nadzieję, że do nas - mówi Grzegorz Kurka. - Będziemy chcieli wykonać badania metalurgiczne, by określić skład stopu, jaki jest poziom miedzi, cyny. I badania śladów zużycia – czy był to przedmiot używany w walce, czy wykorzystywany w celach kultowych, rytualnych.

Dla Jacka Ukowskiego to kolejne ważne znalezisko przekazane do Muzeum w Kamieniu Pomorskim. Wcześniej, w okolicach Wysokiej Kamieńskiej, odkrył m.in. bullę papieską Klemensa VI.

- Mam już na koncie dwie średniowieczne bulle. Znajdowałem rzeczy sprzed kilkuset lat, nawet 1400 lat, ale nie 3 tysiące – tłumaczy Jacek Ukowski

Poszukiwacz dodaje, że zimowe i wiosenne eksploracje plaży to dla niego forma ćwiczeń.

- Jako że teraz są wszystkie pola zasiane, chodzimy po plaży, żeby wykrywacz nie zardzewiał. Na takie poszukiwania nie są wymagane zezwolenia - tłumaczy.

Dokładna lokalizacja znaleziska nie została ujawniona, wiadomo jedynie, że leży w zachodniej części polskiego wybrzeża. Zabytek jest w doskonałym stanie i czeka na dalsze badania, które pozwolą określić skład stopu oraz ślady użytkowania.

Niezwykłe znalezisko w ścianie toalety
Quiz. Co jest "naj" nad Bałtykiem?
Pytanie 1 z 10
Najwyższa latarnia morska w Polsce znajduje się...