Pyromagic 2019: Fajerwerki już prawie gotowe do odpalenia [ZDJĘCIA]

2019-08-08 15:12

Na Wyspie Grodzkiej trwają ostatnie przygotowania do widowiskowych pokazów pirotechnicznych, które będzie można podziwiać już w piątek i sobotę. Niebo nad Szczecinem rozbłyśnie tysiącami kolorowych fajerwerków w ramach dwunastej edycji festiwalu Pyromagic.

Cztery ekipy z Polski, Francji, Czech i Malezji uwijają się jak w ukropie i wykonują tak naprawdę ostatnie przygotowania do piątkowych i sobotnich pokazów. Każda z drużyn już od miesięcy ma ustalony program swojego show, a teraz musi tylko zadbać o to, aby wszystko znalazło się na odpowiednim miejscu.

Zgodnie z założeniami każdy konkursowy pokaz pirotechniczny ma trwać 15 minut. Do przygotowania podniebnego show ekipy mogą użyć około 2,5 ton ładunku, w tym do 500 kg masy pirotechnicznej. Łącznie przez dwa dni w niebo zostanie wystrzelonych około 3 tysięcy ładunków. Wszystko rozstawione jest na pasie o długości 180 metrów i szerokości 5 metrów.

- Cały spektakl jest już przygotowany tak naprawdę dużo wcześniej – mówi Ryszard Suzdalewicz, wykonawca. – Teraz nasza praca polega na odpowiednim ustawieniu ładunków, podłączeniu do systemu elektronicznego, który odpowiada za wystrzały.

W ramach konkursu pirotechniczne pokazy oceniane są m.in. za synchronizację wybuchów z podkładem muzycznym i efekty widowiskowe. Każda pokaz konkursowy jest podzielony na dwa etapy. W pierwszym zespoły muszą zaprezentować show do wskazanego przez organizatorów tła muzycznego. W tym roku będzie to Jezioro Łabędzie Piotra Czajkowskiego. Pozostała część spektaklu może odbywać się do dowolnej muzyki. Pokazy oceniane są przez pięcioosobowe jury, w którym zasiądzie m.in. Bruno Gergini, organizator jednego z największych festiwali pirotechnicznych w Europie, a mianowicie w Cannes we Francji.

Pierwszy pokaz odbędzie się już w piątek o godz. 22.20. W tym roku wzorem działań praktykowanych we m.in. Włoszech, Hiszpanii i Francji w czasie pokazów pirotechnicznych, w celu zredukowania negatywnego wpływu na ssaki i ptaki przebywające w okolicy zostaną przygotowane tzw. strzały ostrzegawcze. Komunikacja ostrzegawcza zostanie przeprowadzona w trzech etapach, rozpocznie się na 15 minut przed pierwszym pokazem i będzie polegała na odpaleniu odpowiednio 1, 2 i 3 strzałów w odstępach 5 minutowych.