Prześpimy nadejście astronomicznej wiosny? Początek tylko dla nocnych marków

i

Autor: Shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Początek astronomicznej wiosny

Prześpimy nadejście astronomicznej wiosny? Początek tylko dla nocnych marków

2024-03-19 12:05

Początek astronomicznej wiosny tuż, tuż... Okazuje się, że pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2024 tak naprawdę rozpocznie się w... nocy. O tej porze większość z nas tak naprawdę jest jeszcze w łóżkach. Kiedy i o której godzinie w 2024 r. zaczyna się astronomiczna wiosna? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Kiedy jest wiosna 2024? Odpowiedź może zaskoczyć

Wiosna jest jedną z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakterystyczne dla wiosny są umiarkowane temperatury powietrza, wyższe niż podczas zimy, z rosnącą średnią dobową oraz umiarkowana ilość opadu atmosferycznego. Kiedy zaczyna się wiosna 2024? To zależy, ponieważ rozróżniamy wiosnę astronomiczną, meteorologiczną i kalendarzową. Każda z nich zaczyna się w marcu, ale w różne dni.

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej. Kiedy wypada?

Terminy wiosny kalendarzowej i astronomicznej nieco różnią się od siebie, choć przypadają w podobnym okresie. Wiosna astronomiczna na półkuli północnej (w tym także w Polsce) rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej 21 marca i trwa do momentu przesilenia letniego 22 czerwca. Czasami daty te wypadają dzień wcześniej lub dzień później, a w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień. Tak jest np. w roku 2024. Podczas wiosny astronomicznej dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej. Co więcej, każda kolejna doba jest dłuższa od poprzedniej, noc - co za tym idzie - krótsza, aż do przesilenia letniego. Pierwszy dzień wiosny astronomicznej 2024 zacznie się w środę (20 marca) dokładnie o godz. 4:07. Jak widać, o tej porze wielu z nas jeszcze śpi. Powitanie astronomicznej wiosny wraz z jej dokładnym nadejściem to więc wyzwanie dla nocnych marków.

Kiedy jest pierwszy dzień kalendarzowej wiosny?

Najbardziej powszechna jest data rozpoczęcia kalendarzowej wiosny. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada w Polsce 21 marca. Obecnie początek wiosny nie jest świętowany tak jak kiedyś. W minionych latach częstym widokiem była grupka dzieci topiących kukłę w pobliskiej rzecze, jeziorze lub stawie. Chodzi oczywiście o zwyczaj topienia Marzanny, słowiańskiej bogini zimy i śmierci, a także odrodzenia. Zwyczaj ten, zakorzeniony w obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku i przywołać wiosnę. Innym zwyczajem, także mniej praktykowanym obecnie, było obchodzenie 21 marca tzw. "dnia wagarowicza", w którym to uczniowie nie przychodzili do szkoły, a lekcje - jeśli już się odbywały - miały luźniejszy charakter. Nauczyciele nie przeprowadzali sprawdzianów, kartkówek, nie sprawdzali prac domowych itp.

Wiosna meteorologiczna 2024 już trwa

Wyróżniamy jeszcze pojęcie wiosny meteorologicznej. Ta już trwa i to od 1 marca. Meteorolodzy i badacze klimatu przyjęli taką datę, aby móc porównywać do siebie okresy o tej samej długości w trakcie obliczania danych statystycznych. Wiosna meteorologiczna jest stała. Co roku zaczyna się 1 marca i kończy 31 maja.

QUIZ. Wiosenne przysłowia. Każdy zna odpowiedź na pierwsze pytanie, ale jedna jaskółka wiosny nie czyni!

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Jaki ptak nie czyni wiosny?
Robert Lewandowski przed barażami, witały go dzikie tłumy