Potrzebny był pilny przeszczep. W akcję zaangażowała się straż graniczna. Wszyscy jesteśmy wzruszeni

i

Autor: scotth23 / CC0 / pixabay.com Potrzebny był pilny przeszczep. W akcję zaangażowała się straż graniczna. "Wszyscy jesteśmy wzruszeni"

Sprawna akcja służb

Potrzebny był pilny przeszczep. W akcję po raz pierwszy zaangażowała się straż graniczna. "Wszyscy jesteśmy wzruszeni"

2022-10-20 11:23

Dzięki sprawnej pomocy udało się przyspieszyć transplantację wątroby o ponad 10 godzin. To była pierwsza taka akcja w historii straży granicznej. Organ był przeznaczony pacjentki szczecińskiego szpitala, która zatruła się grzybami. W akcję zaangażowało się również wojsko, policja i inne służby.

Do niecodziennej akcji doszło w środę, 19 października - donosi Polska Agencja Prasowa. Straż graniczna została poproszona o pomoc około godz. 11:00 przez szpital w Szczecinie. Do placówki trzeba było dostarczyć wątrobę z jednego ze szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. Pilny przeszczep musiał być wykonany kobiecie, która znajdowała się w ciężkim stanie po spożyciu muchomora sromotnikowego.

Około godz. 13:00 w drodze był już śmigłowiec SG Robinson R-44. Leciała nim pilotka por. SG Anita Wodkowska z I Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG w Gdańsku wraz z zespołem medycznym, który pobrał wątrobę do przeszczepu. Organ dostarczono do Malborka. Stamtąd został przetransportowany do Szczecina samolotem wojskowym.

Jak informuje rzeczniczka SG por. Anna Michalska, transport od momentu pobrania trwał niespełna 2,5 godziny. Pomoc służb przyspieszyła transplantację o ponad 10 godzin. Operację przeszczepu lekarze przeprowadzili jeszcze w nocy.

- Wszystko odbyło się błyskawicznie. Dla nas to wyróżnienie, bo to był pierwszy raz, gdy braliśmy udział w takiej akcji - mówi por. Anna Michalska. - Wszyscy jesteśmy wzruszeni, że to się szybko udało. Trzymamy kciuki, żeby pacjentka wróciła do zdrowia.

Sonda
Czy oddałbyś swoje organy do przeszczepu?
Policjanci eskortowali 10-latka na przeszczep serca