Porównaliśmy koszty życia w Niemczech i w Polsce. Gdzie jest taniej? To nie takie oczywiste

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Porównaliśmy koszty życia w Niemczech i w Polsce. Gdzie jest taniej? To nie takie oczywiste

Życie w Niemczech

Porównaliśmy koszty życia w Niemczech i w Polsce. Gdzie jest taniej? To nie takie oczywiste

2022-08-02 6:59

Czy koszty życia w Niemczech są wyższe niż w Polsce? A może jest zupełnie na odwrót? Takie pytania nurtują zazwyczaj mieszkańców pogranicza, którzy często odwiedzają tereny po drugiej stronie granicy, nie tylko w celach turystycznych. Sprawdziliśmy, jakie są koszty życia i ceny w Niemczech i porównaliśmy je z wydatkami ponoszonymi przez Polaków.

Koszty życia 2022 - ceny w Polsce vs. w Niemczech

Wielu Polaków jeździ do Niemiec na zakupy, często też korzystają z usług oferowanych przez naszych zachodnich sąsiadów. To działa również w drugą stronę. Niemcy równie chętnie przyjeżdżają do Polski, zarówno by poznać walory turystyczne naszego kraju, ale także, by zrobić zakupy lub skorzystać z różnych usług. Sprzyja temu zacierająca się granica pomiędzy oboma krajami, która tak naprawdę istnieje tylko na mapie.

Warto dodać, że wielu mieszkańców pogranicza dzieli swoje życie na dwa kraje. Mieszkają w Polsce i pracują w Niemczech lub na odwrót. Odległość między Szczecinem i przygranicznymi miejscowościami to często zaledwie kilkanaście kilometrów. Do Berlina jest niewiele ponad 100 kilometrów. To około półtorej godziny jazdy autostradą. Komunikację ułatwia również połączenie kolejowe. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na życie po obu stronach granicy.

Czytaj też: Tłumy Polaków na zakupach w Niemczech. Kupują nie tylko cukier! Koszyki pełne chemii i słodyczy

Ile kosztuje życie w Niemczech?

Sprawdziliśmy, jakie są koszty życia u naszych zachodnich sąsiadów. Pod uwagę wzięliśmy zarówno wydatki związane z mieszkaniem, codzienne zakupy, usługi czy przyjemności i porównaliśmy ich ceny po obu stronach granicy.

Ceny mieszkań w Niemczech

Za wynajem dwupokojowego mieszkania w przygranicznych miejscowościach jak Schwedt, Pasewalk czy Locknitz zapłacimy około 500 euro miesięcznie, czyli prawie 2400 zł. Dla porównania, za niewielką kawalerkę w Berlinie trzeba zapłacić około 1000 euro (4750 zł). W Szczecinie wynajem 2-pokojowego mieszkania to miesięczny wydatek rzędu 2-2,5 tys. zł.

Za opiekunkę do dziecka w Niemczech trzeba zapłacić około 20-30 euro (100-140 zł) za godzinę. W Polsce takie usługi są zdecydowanie tańsze, gdyż kosztują około 15-20 zł za godzinę.

Ceny za usługi w Niemczech

Standardowa wizyta u dentysty jest droższa niż w Polsce. Za wypełnienie zęba trzeba zapłacić od 100 do 200 euro, czyli co najmniej około 500 zł, a w dużych miastach, np. w Berlinie - nawet 300 euro. W Polsce jest to koszt minimum 200 zł. Ceny dotyczą prywatnych gabinetów, bez refundacji.

Czytaj też: Cena cukru 2022 przyprawia o zawrót głowy. Gdzie kupić tani cukier bez limitu? Nie w Biedronce, tylko... w Niemczech

Najprostsza usługa fryzjerska w Niemczech, czyli strzyżenie męskie to wydatek rzędu kilkunastu euro (60-70 zł) za strzyżenie na sucho. W Polsce trzeba przygotować się na koszt około 40 złotych lub więcej, gdy w grę wchodzi np. mycie włosów.

Jednorazowy wstęp na basen w Niemczech to koszt około 4-5 euro (20-24 zł). Jest to nieznacznie drożej niż w Polsce, gdzie za bilet na pływalnię trzeba zapłacić od kilkunastu do około 20 złotych (jednorazowe wejście na basen Floating Arena w Szczecinie to wydatek 16 zł).

Taniej w Polsce czy w Niemczech? Porównanie cen

Sytuacja wygląda różnie w przypadku zwykłych zakupów w sklepie. Wiele towarów jest droższych niż w Polsce, jednak zdarzają się wyjątki, np. w postaci cukru, który w Niemczech jest obecnie tańszy od polskiego i - co bardzo istotne - bardziej dostępny. Porównanie cen produktów w sklepach można znaleźć w poniższej galerii:

Poza produktami w sklepach najczęściej porównywane są również ceny benzyny. W Polsce w ostatnim czasie paliwa znacznie podrożały i zbliżyły się cenowo do Niemiec, jednak u naszego zachodniego sąsiada wciąż jest drożej. Za litr benzyny bezołowiowej 95 zapłacimy około 1,90 euro. W Polsce jest to koszt rzędu 7,50 zł.

Czytaj też: Dlaczego Niemcy płacą za cukier mniej niż Polacy? Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Drożej... ale taniej!

Powyższe przykłady to dowód na to, że życie w Niemczech jest droższe niż w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę średnie zarobki, może okazać się, że realnie koszty życia w Niemczech są zdecydowanie niższe. Średnie zarobki w Polsce to około 4,2 tys. zł netto. W Niemczech jest to prawie 4 tys. euro, czyli aż 19 tysięcy złotych. Za tę kwotę obywatel Niemiec może więc kupić zdecydowanie więcej produktów niż statystyczny Polak, a wszelkie koszty stanowią mniejszy odsetek osiąganych dochodów.

Czytaj też: Bilet za 9 euro bije rekordy popularności! Jak tanio podróżować po Niemczech? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zakupy w niemieckich sklepach
Sonda
Często jeździsz do Niemiec?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany