Pomarańczowy ALERT w Zachodniopomorskiem. HURAGANOWY wiatr, sztorm i wezbranie rzek

W środę lepiej nie wychodzić z domu bez potrzeby. Na całym Pomorzu Zachodnim będzie mocno wiało. Najsilniejsze podmuchy wiatru spodziewane są nad morzem.

W ciągu dnia, na terenie całego regionu synoptycy przewidują silny wiatr, osiągający w porywach nawet do 85 km/h. Na terenie województwa ogłoszony został tzw. żółty alert, czyli ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Gorzej sytuacja wygląda w pasie nad morskim, gdzie obowiązuje tzw. czerwony alert, czyli ostrzeżenie drugiego stopnia. W powiatach położonych nad brzegiem Bałtyku północno-wschodni wiatr może osiągać w porywach nawet do 95 km/h.

Pogoda nie będzie również łaskawa dla żeglarzy. Na Morzu Bałtyckim również mocno powieje. Sztormowy wiatr osiągnie siłę nawet do 8-9 stopni w skali Beauforta.

Silne podmuchy wiatru towarzyszyły mieszkańcom Szczecina i regionu już w nocy z wtorku na środę. Interweniowali strażacy.

- Od północy do godz. 7:00 odnotowano 96 zdarzeń atmosferycznych związanych z silnymi wiatrami - informuje Tomasz Kubiak z zachodniopomorskiej straży pożarnej. - Nie ma osób poszkodowanych.

Silny wiatr będzie towarzyszył mieszkańcom Pomorza Zachodniego co najmniej do późnych godzin popołudniowych. Spodziewane są również opady deszczu, a temperatura nie przekroczy 11-12 stopni.

Północno-wschodni wiatr może powodować tzw. cofkę. Na Zalewie Szczecińskim możliwe są wzrosty poziomów wody powyżej stanów alarmowych. Natomiast w ujściowym odcinku Odry przewidywane są wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.

Weterynarze wycięli guzy owcy Helence