Pierwszy krok w kierunku SKM. W Podjuchach powstanie węzeł przesiadkowy

2016-06-16 10:37

Szczecińska Kolej Metropolitalna, która dotychczas istniała jedynie w zamysłach projektantów i bogatej dokumentacji już wkrótce zacznie nieśmiało nabierać realnych kształtów. Na pociągi wożące pasażerów pomiędzy różnymi częściami Szczecina przyjdzie nam wprawdzie jeszcze trochę poczekać, ale już zostały poczynione pierwsze kroki w celu powstania nowej infrastruktury na potrzeby SKM.  

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ogłosił właśnie przetarg na opracowanie Programu Funkcjonalno - Użytkowego na budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego przy stacji Szczecin Podjuchy. Obok stacji kolejowej ma powstać węzeł przesiadkowy z parkingami dla samochodów i rowerów i budynkiem socjalnym. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie będą mogli w prosty sposób zmienić środek lokomocji z samochodu lub roweru na autobus, a w przyszłości także pociąg.

O powstaniu Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej mówi się od kilku lat. Linia szybkiej kolei ma połączyć centrum Szczecina z oddalonymi od niego osiedlami i ościennymi miejscowościami jak Police, Gryfino i Stargard i stać się częścią systemu komunikacji miejskiej. Do jej stworzenia ma zostać wykorzystana nieużywana od lat w ruchu pasażerskim trasa kolejowa w kierunku Polic wraz z istniejącymi na niej stacjami. Mają także powstać nowe przystanki, m.in. przy Rondzie Pileckiego i Technoparku Pomerania, a także węzły przesiadkowe z parkingami typu park&ride i bike&ride.

Więcej informacji o przetargu można znaleźć tutaj.

Przeczytaj również: Most Cłowy całkowicie zamknięty [ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ]