Kamerzysta i jego ekipa wkrótce staną przed sądem

i

Autor: pixabay.com / Instagram "Kamerzysta" i jego ekipa wkrótce staną przed sądem

Pastwili się nad niepełnosprawnym Dominikiem. "Kamerzysta" i jego ekipa wkrótce staną przed sądem

Bulwersujący film z udziałem niepełnosprawnego chłopaka wstrząsnął całą Polską. Grupa młodych ludzi w upokarzający sposób potraktowała niepełnosprawnego Dominika, każąc mu m.in. taplać się prawie nago w błotnej kałuży, rozbijać cegły głową czy jeść kocie odchody, a następnie nagranie zostało opublikowane w sieci na kanale youtubera o pseudonimie "Kamerzysta". Wkrótce patostreamerzy odpowiedzą za swoje czyny przed sądem.

Prokuratura Rejonowa Szczecin-Zachód zakończyła śledztwo w sprawie znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny. Film z udziałem Dominika został nagrany w marcu 2020 roku i opublikowany w serwisie YouTube na kanale "Kamerzysty". Widzimy na nim jak bohaterowie filmu wymyślają chłopakowi, którego określają mianem "pojeb", różne zadania, których skutków, jako osoba niepełnosprawna umysłowo, mógł po prostu nie przewidzieć. Ku ich uciesze, rozbija głową cegłówki, rozbiera się i tapla w błotnistej kałuży, a nawet zjada kocie odchody prosto z kuwety. Cel był jeden - jak najbardziej upokorzyć osobę słabszą.

Sprawa wyszła na jaw w kwietniu 2021 roku, gdy nagłośniła ją psycholożka ze Szczecina, która w poniżanym chłopaku rozpoznała swojego wychowanka, Dominika. Agnieszka Chułek opublikowała na Facebooku wpis, w którym nie szczędziła gorzkich słów pod adresem patostreamerów. Film obejrzało ponad 400 tysięcy ludzi. Pod nagraniem pojawiły się liczne komentarze, również otwarcie krytykujące znęcanie się nad niepełnosprawnym chłopakiem. Na autorze nie robiły one jednak większego wrażenia - większość komentarzy była przez niego usuwana. Ostatecznie skandaliczne nagranie zniknęło z serwisu YouTube. Jako przyczynę podano "naruszenie zasad dotyczących nękania i dręczenia w sieci.

Czytaj więcej: Patostreamerzy UPODLILI niepełnosprawnego ze Szczecina. Kazali mu taplać się w błocie i jeść ODCHODY! [WIDEO]

"Kamerzysta", czyli Łukasz W., początkowo nie przejął się powagą sytuacji. Opublikował na Instastories nagranie, w którym odniósł się do sytuacji. Youtuber był wręcz oburzony, że z powodu "aferki" przerwano mu wakacje i musi coś nagrać.

- To nie jest afera - mówił autor filmu. - Oskarżacie mnie, że wykorzystałem niepełnosprawnego chłopaka do filmu, dla własnych korzyści materialnych. To jest gównoo prawdą, bo nikt z nas tak naprawdę nie wiedział, że jest niepoczytalny. Nie jesteśmy lekarzami, żeby stwierdzić, czy chłopak jest niepoczytalny, czy jest poczytalny, szczególnie, że zachowywał się normalnie.

Zdaniem "Kamerzysty", niepełnosprawny Dominik sam zgłosił się do niego i wystąpił w filmie z własnej woli.

Czytaj więcej: Patostreamerzy znęcali się nad niepełnosprawnym chłopakiem. "Kamerzysta": "Ja nie mam za co przepraszać"

Mężczyzna ostatecznie usłyszał zarzuty i zostali zatrzymani. Łukasz W. trafił do aresztu.

- Sprawcy w wieku 29, 21 i 21 lat zostali zatrzymani, a następnie wobec jednego z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, które było stosowane również w chwili kierowania aktu oskarżenia do sądu - informuje prok. Ewa Obarek z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. - Wobec podejrzanej kobiety prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami i zbliżania do nich na odległość mniejszą niż 50 m, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu. Te środki zapobiegawcze były stosowane również w chwili kierowania aktu oskarżenia do sądu.

Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu.

Wkrótce cała trójka odpowie za swoje czyny przed wymiarem sprawiedliwości. Do sądu trafił już akt oskarżenia. Za znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, grozi im od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Patostreamerzy pastwili się nad niepełnosprawnym chłopakiem