Okręty wojenne zacumowały u stóp Wałów Chrobrego. Pozostaną w Szczecinie przez weekend [ZDJĘCIA]

Przypłynęły do Szczecina w piątek i pozostaną przez cały weekend. Przy nabrzeżu u stóp Wałów Chrobrego zacumowało 6 okrętów Stałej Grupy Obrony Przeciwminowej NATO nr 1. Warto wybrać się na spacer nad Odrę, by zobaczyć je z bliska.

Stała Grupa Obrony Przeciwminowej NATO nr 1 (SNMCMG 1) jest jedną z czterech Stałych Sił NATO na świecie. Jednostki zostały podzielone na zespoły wokół Morza Śródziemnego i w rejonie Europy Północnej. W ten sposób NATO jest zawsze obecne na morzu wokół Europy. SNMCMG1 została aktywowana 11 maja 1973 roku i jest najstarszą z tych czterech grup, liczącą sobie 58 lat.

Od 14 stycznia 2021 roku SNMCMG 1 jest pod dowództwem komandora Jana Wijchersa i jego międzynarodowego sztabu, który składa się z przedstawicieli Polski, Holandii, Norwegii i Belgii i stacjonuje na BNS Godetia, który jest okrętem dowodzenia. Obecnie w skład sił wchodzi jeszcze 5 innych jednostek: ENS Ugandi, FGS Sulzbach-Rosenberg, BNS Crocus, HNLMS Zierikzee i HMS Pembroke.

Zobacz też: Mniejsze obostrzenia na granicy polsko-niemieckiej. Można znów pojechać na zakupy lub wycieczkę rowerową!

Po wizycie w porcie w Szczecinie grupa zadaniowa odbędzie intensywne szkolenie z Marynarką Wojenną i Siłami Powietrznymi RP, co z pewnością przyczyni się do utrzymania gotowości SNMCMG1.

Okręty pozostaną w Szczecinie do poniedziałku, 24 maja. Więcej informacji na stronie mc.nato.int/snmcmg1.

Czytaj też: Pomnik paprykarza ma znów stanąć na szczecińskiej Łasztowni. Czy pozostanie tam na dłużej?

Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu