Inwestycja robi wrażenie

Nieużytek stał się osiedlowym parkiem. Niesamowita metamorfoza "Psiego Pola"

2023-08-25 21:20

Przez wiele lat był to nieużytek w środku wielkiego osiedla, który służył okolicznym mieszkańcom jako wybieg dla psów. Stąd nieformalna nazwa "Psie Pole", która na dobre przylgnęla do tego miejsca. Po trwających blisko rok pracach, zaniedbana polana na osiedlu Zawadzkiego w Szczecinie zmieniła się w osiedlowy park z licznymi atrakcjami.

- To teraz pięknie zagospodarowane miejsce do zabawy i odpoczynku dla okolicznych mieszkańców - informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Do dyspozycji najmłodszych oddany został duży, kolorowy i pełen atrakcji plac zabaw. Są tu domki, drabinki, linarium, zjeżdżalnie, trampoliny czy huśtawki i to w kilku wydaniach, a nawet „podniebna deskorolka”.

Na "Psim Polu" nie mogło również zabraknąć miejsca dla czworonogów. Powstał tu ogrodzony wybieg dla psów z urządzeniami do zabawy i nauki.

- Są także piesuary, a poza wybiegiem, również poidełko, zarówno dla psów, jak i ludzi - dodaje Paulina Łątka.

W nowym parku nie brakuje także zieleni. Są rozległe trawniki i rabata bylinowa.

- Wkrótce podobna, jeszcze większa i równie kolorowa, powstanie na kolejnym fragmencie terenu - dodaje przedstawicielka magistratu. - Są też pnącza, które z czasem pokryją drewnianą pergolę. Wysiana została także łąka kwietna, która czasowo pozostanie ogrodzona, aby nasionka miały szansę wykiełkować. Jest też mnóstwo nowych krzewów i drzew. Tych ostatnich jeszcze przybędzie, ponieważ kolejne nasadzenia zaplanowane są jesienią. Łącznie będzie ich ok. 300, a wśród nich takie gatunki jak: kasztanowce czerwone, ambrowce, robinie kuliste, graby, brzozy, magnolie, jabłonie ozdobne, grusze, lipy, bzy, derenie czy złotokapy.

Jak dodaje Paulina Łątka, gatunki roślin są dobrane nieprzypadkowo – dominują te miododajne, które przyciągną pożyteczne owady, motyle i ptaki.

- Dla tych najmniejszych żyjątek ustawione zostały nawet specjalne domki - podkreśla urzędniczka.

Na "Psim Polu" powstały też nowe alejki, przy których ustawione zostały ławki, kosze na śmieci i latarnie. Jest też specjalny tor do jazdy na rolkach. Nad wszystkim góruje wieża dla jaskółek - zwycięski projekt Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Są też tablice z regulaminem parku, na którym obowiązuje m.in. zakaz śmiecenia, niszczenia sprzętów, wyrywania roślin czy spożywania alkoholu.

Inwestycja na osiedlu Zawadzkiego kosztowała około 3,9 mln zł.

Sonda
Czy Szczecin jest zielonym miastem?
Widok jak z apokalipsy. "Ornament" obraca się w gruz
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany