Niektóre przykłady szokują!

Nie lubisz swojego nazwiska? Nie przejmuj się! Inni mają gorzej

2023-04-30 4:00

Nazwisko to coś, co ma każdy z nas. Jest z nami od urodzenia aż do śmierci lub... jego zmiany. Nie zawsze nazwisko podoba się jego posiadaczowi. Czasem jest to tylko kwestia gustu, a czasem jest to sprawa bardziej złożona, gdyż może się okazać, że nazwisko jest powodem do drwin i złośliwości ze względu na jego brzmienie i skojarzenia, które może wzbudzać. Z tego powodu wiele osób niechętnie przedstawia się innym lub decyduje się na oficjalną zmianę swoich danych.

Nazwiska mogą mieć różne pochodzenie. Niektóre mają korzenie w rodach szlacheckich, inne mogą mieć związek z miejscami, przyrodą czy nawet przedmiotami codziennego użytku. Są też przypadki, gdy nazwisko bywa powodem do wyśmiewania się przez innych, co dla jego posiadacza raczej zabawne nie jest. Można spotkać liczne nazwiska, których brzmienie kojarzy się ze słowami, które są powszechnie uznawane za wulgarne lub obraźliwe. W tym przypadku jest tylko jedno wyjście, czyli zmiana nazwiska w urzędzie.

Jak zmienić nazwisko?

Na szczęście zmiana nazwiska nie jest czymś trudnym i można tego dokonać bardzo szybko i w ten sposób uwolnić się od nieprzyjemnych sytuacji. Nie wiąże się to ani ze skomplikowanymi formalnościami, ani też z dużymi kosztami. Wystarczy udać się do urzędu stanu cywilnego i wypełnić odpowiedni formularz. W przypadku, gdy uzasadniamy swój wniosek tym, że nazwisko jest ośmieszające i powoduje wiele problemów w życiu codziennym, urzędnicy nie robią żadnych trudności, a wręcz przeciwnie - są bardzo pomocni.

Gdy już uda się dopełnić wszelkich formalności i mamy już nowe "niekłopotliwe" nazwisko, pozostaje jedynie wymienić dokument tożsamości i zgłosić ten fakt w odpowiednich miejscach, np. w banku i u pracodawcy.

Nazwiska, które mogą sprawiać nieprzyjemności

Na podstawie danych z urzędów stanu cywilnego wybraliśmy niektóre przykłady nazwisk, które mogą być źródłem nieprzyjemności i które z pewnością bez większych przeszkód mogą zostać zmienione. Podajemy również liczbę osób, które je noszą. Niektóre to niemalże pojedyncze przypadki, są jednak nazwiska, które mogą być uznane za prześmiewcze, a jednak mimo wszystko używają ich nawet setki osób, co może świadczyć o tym, że nie przejmują się tym, co mówią i myślą o nich inni. Znajdziecie je w poniższej galerii.

Sonda
Lubisz swoje nazwisko?
Rzucam hasło: Kot Gacek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany