MOP Jarkowo

i

Autor: GDDKiA Szczecin MOP Jarkowo

Można zatankować między Goleniowem i Koszalinem. Pierwsze stacje paliw na S6

Kierowcy podróżujący między Goleniowem i Koszalinem nie muszą już martwić się, że po drodze zabraknie im paliwa. Na Miejscach Obsługo Podróżnych Jarkowo Północ i Południe zostały uruchomione stacje paliw wraz z częścią restauracyjną.

MOP-y Jarkowo znajdują się między węzłami Kiełpino i Kołobrzeg Wschód, na odcinku drogi S6 między Goleniowem i Koszalinem. To pierwsze stacje paliw otwarte na tym odcinku, a kolejne dwie ruszą za rok. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szuka dzierżawcy na MOP-y Przybiernów na S3 Brzozowo - Miękowo.

Parkingi i toalety w ramach budowy drogi

W trakcie realizacji S6 Goleniów - Koszalin powstały dwie pary MOP-ów kategorii II, na których przewidziano rezerwę pod budowę stacji paliw i restauracji, Wyszogóra oraz Jarkowo. Powstała również para MOP-ów Tymień kategorii I, gdzie nie przewiduje się budowy stacji paliw między Kołobrzegiem i Koszalinem.

- Na MOP-ach w ramach budowy drogi powstały jezdnie manewrowe, parkingi, toalety i tereny odpoczynku - tłumaczy Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. - Kierowcy mogli korzystać z tych obiektów po zakończeniu realizacji drogi.

Zadanie rozbudowy MOP-ów kategorii II o stacje paliw i restauracje oraz prowadzenie tych obiektów przez 20 lat jest powierzane wybranemu w przetargu dzierżawcy.

- Za możliwość prowadzenia działalności na MOP dzierżawca płaci ustalony na etapie przetargu czynsz podstawowy oraz czynsz od przychodów - dodaje Mateusz Grzeszczuk. - Dochody z dzierżawy MOP zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, który finansuje inwestycje drogowe.

Czytaj też: Szop wdrapał się na latarnię i zasnął! Niecodzienna interwencja strażaków z Żabowa

Przetarg na MOP Przybiernów

Na oddanym do ruchu w ubiegłym roku odcinku drogi S3 Brzozowo - Miękowo powstały MOP-y Przybiernów Zachód i Wschód (z rezerwą pod stację paliw i restaurację). - Właśnie rozpoczęliśmy przetarg na wyłonienie ich dzierżawcy, na oferty czekamy do 21 lipca - mówi Mateusz Grzeszczuk. - W przetargu będą mogły wystartować podmioty prowadzące minimum trzy stacje paliw przez 3 lata, które uzyskały średni roczny przychód za ostatnie dwa lata nie mniejszy niż 10 mln zł. O wyborze ofert będzie decydowała wysokość miesięcznego czynszu podstawowego, nie mniejszy niż 15 tys. zł. za MOP.

Kolejne MOP-y w województwie zachodniopomorskim

Na budowanym odcinku drogi S3 Świnoujście - Troszyn powstanie para MOP-ów Dargobądz, z rezerwą pod stacje paliw i restauracje. Również na drodze S11 pomiędzy Koszalinem i Bobolicami, gdzie budowa ruszyła w ubiegłym roku, będą MOP-y. Para MOP-ów kategorii II, z rezerwą pod stacje paliw i restauracje, powstanie w pobliżu węzła Koszalin Zachód, a w rejonie węzła Kłanino para MOP-ów kategorii I. . Budowa kolejnych MOP-ów przewidziana jest również w ramach następnych inwestycji – budowy drogi S6 Koszalin - Słupsk, S11 Bobolice - Szczecinek, S10 Szczecin - Piła, czy Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6.

Czytaj też: Siedmiometrowe platany już zdobią aleję Wojska Polskiego. To ma być "zielony salon Szczecina" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy często stoisz w korkach?
Piraci drogowi w Zachodniopomorskiem. Ich wyczyny budzą grozę!
Nasi Partnerzy polecają