Erwin-Fischer-Str. 2-3, Löcknitz

i

Autor: mat. prasowe Erwin-Fischer-Str. 2-3, Löcknitz

A może by tak przeprowadzić się do Niemiec? 10 powodów, dla których warto zamieszkać w Löcknitz i okolicach

2021-10-18 6:00

Polacy coraz chętniej przeprowadzają się do Niemiec. W ostatnich latach wielu mieszkańców Szczecina zdecydowało się zmienić otoczenie i zamieszkać w przygranicznych miejscowościach u naszego zachodniego sąsiada. Jednym z najpopularniejszych miejsc, w którym osiedlają się Polacy jest niewielka miejscowość Löcknitz, położona zaledwie kilka kilometrów od przejścia granicznego w Lubieszynie.

Dlaczego warto zamieszkać po niemieckiej stronie granicy? Przygotowaliśmy dla Was 10 powodów, dla których warto pomyśleć o przeprowadzce do Löcknitz.

1. Bliskość Szczecina

Odległość pomiędzy Löcknitz i centrum Szczecina to zaledwie kilkanaście kilometrów, czyli niespełna pół godziny jazdy samochodem. Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie z oazy spokoju, jaką bez wątpienia jest Löcknitz, możemy przenieść się do dużego miasta, gdzie możemy nie tylko pracować, robić zakupy, ale także korzystać z bogatej oferty kulturalnej.

2. Spokojna i bezpieczna okolica

Mieszkanie w Niemczech od lat uchodzi za bardzo bezpieczne. Służby skutecznie działają w zwalczaniu przestępczości. Włamania do mieszkań czy kradzieże zdarzają się bardzo rzadko, co sprawia, że możemy być spokojni o swoje mienie i czuć się naprawdę bezpiecznie.

Chausseestr. 109, Löcknitz

i

Autor: mat. prasowe Chausseestr. 109, Löcknitz

3. Czyste jeziora

Löcknitz położone jest w okolicy, gdzie znajduje się wiele lasów oraz malowniczo położonych jezior, nad którymi można wypocząć. Miejscowość położona jest nad Löcknitzer See - dużym jeziorem wśród pól i lasów, z czystą wodą i zadbaną plażą, na której można odpocząć w upalne dni.

4. Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne

Opieka zdrowotna w Niemczech cieszy się bardzo dobrą opinią. Osoby mieszkające w Löcknitz, które pracują w Szczecinie mogą w pełni korzystać z oferty niemieckiej służby zdrowia.

Zum Wasserturm 1, Löcknitz

i

Autor: mat. prasowe Zum Wasserturm 1, Löcknitz

5. Świadczenia socjalne i prawa przysługujące obywatelom UE

Polacy mieszkający w Niemczech mogą w pełni korzystać ze świadczeń socjalnych przysługujących obywatelom Unii Europejskiej. Będąc obywatelami UE mamy pełne prawo do wszelkich możliwości, które oferuje strona niemiecka, a są one niemałe. Nie bez powodu mówi się tyle dobrego o tzw. "niemieckim socjalu", czyli m.in. dodatkach mieszkaniowych, które umożliwiają wynajęcie mieszkania niewielkim nakładem kosztów.

6. Język polski w urzędach

Bariera językowa w przygranicznych miejscowościach to już przeszłość. W większości urzędów i instytucji możemy załatwić sprawy bez konieczności posługiwania się językiem niemieckim. Okazuje się bowiem, że za biurkiem siedzi urzędnik, który potrafi porozumieć się w naszym języku, a niejednokrotnie jest to osoba pochodząca z Polski.

Springweg 11, Plöwen

i

Autor: mat. prasowe Springweg 11, Plöwen

7. Dwujęzyczne polsko-niemieckie przedszkola i szkoły

Placówki edukacyjne, w których stosowany jest zarówno język niemiecki jak i polski, umożliwia dzieciom i młodzieży nie tylko łatwiejsze przyswojenie języka niemieckiego, ale także możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami o odmiennej narodowości. Nauka w takich szkołach to także świetna inwestycja w przyszłość dziecka, które w dorosłym życiu będzie miało zdecydowanie lepszą pozycję na rynku pracy, gdyż będzie miało możliwość rozwijania swojej kariery zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

8. Tanie kursy języka niemieckiego

Polacy mieszkający w Niemczech mogą skorzystać z dużo tańszych kursów językowych niż te oferowane w Polsce. Często są one dotowane przez państwo, co jeszcze dodatkowo zmniejsza ich koszt. Ponadto codzienne obcowanie z językiem umożliwia szybsze i łatwiejsze jego przyswojenie.

Hohenfelder Str. 6, Bismark.jpg

i

Autor: mat. prasowe Hohenfelder Str. 6, Bismark.jpg

9. Mili sąsiedzi

Mieszkając w Niemczech na pewno możemy liczyć na miłych sąsiadów. Niemcy są bardzo uczynni i mili dla swoich sąsiadów. Może się też okazać, że w najbliższym sąsiedztwie spotkamy naszych rodaków. Obywatele Polski stanowią dość duży odsetek mieszkańców przygranicznych miejscowości. W wielu przypadkach ich liczba dochodzi nawet 50 procent społeczności. W przypadku Löcknitz jest to około 15-20 procent i jest to trend rosnący.

10. Możliwość założenia firmy

Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech jest dużo łatwiejsze niż w Polsce. Mieszkając w Löcknitz lub okolicach, możemy zarówno pracować w Polsce jak i w Niemczech, ale także możemy rozwinąć swój własny biznes - bez obawy, że "utoniemy" w morzu biurokracji.

Przykładowe mieszkanie w Löcknitz

i

Autor: mat. prasowe Przykładowe mieszkanie w Löcknitz

Mieszkanie w Niemczech: Lepiej kupić czy wynająć?

W przeciwieństwie do Polaków, Niemcy częściej wynajmują niż kupują mieszkania na własność. Jest to po prostu bardziej opłacalne.

- To wynika przede wszystkim z tego, że w Niemczech dysponujemy opieką socjalną - mówi Konrad Modrzejewski z Löcknitzer Wohnungsverwaltungsgesellschaft mbH. - W wielu wypadkach możliwe jest uzyskanie nawet pełnego dofinansowania na mieszkanie, co oznacza że jeżeli byśmy utracili pracę lub z jakiegoś powodu byli w trudnej sytuacji materialnej, to przy wynajmie mieszkania nie musimy się przejmować, że nie mielibyśmy z czego zapłacić czynszu, ponieważ odpowiednie urzędy przejmą za nas ten obowiązek, jeżeli będzie taka konieczność, dlatego większość ludzi decyduje się, żeby wynajmować niż kupować.

Siedziba Administracji, Chausseestr. 31, Löcknitz

i

Autor: mat. prasowe Siedziba Administracji, Chausseestr. 31, Löcknitz

W ofercie Löcknitzer Wohnungsverwaltungsgesellschaft mbH znajdują się zarówno mieszkania na wynajem jak i na sprzedaż. Chociaż zdecydowana większość klientów decyduje się wynająć mieszkanie, zdarzają się także pojedyncze przypadki, że ludzie decydują się jednak na zakup własnego lokum. Ten trend dominuje właśnie wśród Polaków, którzy przez ostatnie lata przyzwyczaili się, że lepiej mieć własne "cztery kąty", niż je wynajmować. Duży wpływ na taki pogląd mogą mieć przykre doświadczenia z niektórymi podmiotami i osobami trudniącymi się wynajmem mieszkań w Polsce. W Niemczech pod względem prawnym te kwestie są dość dokładnie sprecyzowane i ustabilizowane. Lokator może czuć się dużo bezpieczniej.

Więcej informacji o możliwości wynajmu lub zakupu mieszkania w Löcknitz lub okolicach można uzyskać pod numerem telefonu 503798740 lub na stronie internetowej www.wohnungsverwaltung-loecknitz.de.

Löcknitzer Wohnungsverwaltungsgesellschaft mbH

Chausseestr. 31 17321 Löcknitz

Tel.: +49 39754 28017 (D) Tel.: +48 503 798 740 (PL) Fax: +49 39754 20567

(D) www.wohnungsverwaltung-loecknitz.de

https://www.unserebroschuere.de/wohnungsverwaltung_loecknitz_pl/WebView/

Artykuł sponsorowany