nowy telewizor

i

Autor: Shutterstock

Nie ma żartów

Kupiłeś telewizor? Masz na to tylko 14 dni! Gigantyczne kary

2023-06-15 13:28

Polacy chętnie kupują nowe telewizory, niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji takiego zakupu. W tym zakresie przepisy jasno mówią o obowiązkach, które spoczywają na użytkownikach telewizorów. Czasu na wypełnienie odpowiednich dokumentów jest bardzo mało, dlatego tym bardziej warto znać przepisy! Za ich nieprzestrzeganie grożą gigantyczne kary.

Wszyscy użytkownicy telewizorów i radioodbiorników podlegają w Polsce pod specjalne przepisy. Warto o tym pamiętać szczególnie przy zakupie nowego, pierwszego własnego telewizora. Jak przypomina Poczta Polska, osoba używająca odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązana do jego rejestracji i płacenia abonamentu RTV. - Zasada dotyczy wszystkich, z wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych z tego obowiązku - podkreśla Poczta Polska. Przepisy mówią jasno: na dokonanie rejestracji odbiornika użytkownik ma tylko 14 dni od dnia wejścia w jego posiadanie! To niewiele czasu. Gdy użytkownik jest pełen emocji związanych z zakupem nowego telewizora, łatwo przegapić ten termin.

Abonament RTV: rejestracja odbiornika i kary

Rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego można dokonać za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie internetowej Poczty Polskiej lub w dowolnej placówce pocztowej.

Należy pamiętać, że rejestracja odbiornika wiąże się z koniecznością uiszczania opłaty abonamentowej (abonamentu RTV). Poczta Polska zapowiada kontrole i nakładanie kar na osoby, które nie płacą abonamentu RTV. Szczegół w materiale: Abonament RTV 2023. Poczta Polska zapowiada kontrole w domach!

Sonda
Czy płacisz abonament RTV?

Abonament RTV. Kto nie musi płacić?

Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku płacenia abonamentu RTV. Kto nie musi płacić abonamentu? Zwolnienia dotyczą m.in.:

  • osób które ukończyły 75 lat,
  • osób, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Z pełnym katalogiem osób zwolnionych z płacenia abonamentu można się zapoznać na stronie Poczty Polskiej.

Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych mogą uzyskać osoby znajdujące się w wykazie osób uprawnionych, które w placówce pocztowej:

  • przedstawią dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych,
  • przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany