Wszyscy użytkownicy telewizorów i radioodbiorników podlegają w Polsce pod specjalne przepisy. Warto o tym pamiętać szczególnie przy zakupie nowego, pierwszego własnego telewizora. Jak przypomina Poczta Polska, osoba używająca odbiornika telewizyjnego lub radiofonicznego jest zobowiązana do jego rejestracji i płacenia abonamentu RTV. - Zasada dotyczy wszystkich, z wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych z tego obowiązku - podkreśla Poczta Polska. Przepisy mówią jasno: na dokonanie rejestracji odbiornika użytkownik ma tylko 14 dni od dnia wejścia w jego posiadanie! To niewiele czasu. Gdy użytkownik jest pełen emocji związanych z zakupem nowego telewizora, łatwo przegapić ten termin.
Abonament RTV: rejestracja odbiornika i kary
Rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego można dokonać za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie internetowej Poczty Polskiej lub w dowolnej placówce pocztowej.
Należy pamiętać, że rejestracja odbiornika wiąże się z koniecznością uiszczania opłaty abonamentowej (abonamentu RTV). Poczta Polska zapowiada kontrole i nakładanie kar na osoby, które nie płacą abonamentu RTV. Szczegół w materiale: Abonament RTV 2023. Poczta Polska zapowiada kontrole w domach!
Abonament RTV. Kto nie musi płacić?
Przepisy przewidują wyjątki od obowiązku płacenia abonamentu RTV. Kto nie musi płacić abonamentu? Zwolnienia dotyczą m.in.:
- osób które ukończyły 75 lat,
- osób, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Z pełnym katalogiem osób zwolnionych z płacenia abonamentu można się zapoznać na stronie Poczty Polskiej.
Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych mogą uzyskać osoby znajdujące się w wykazie osób uprawnionych, które w placówce pocztowej:
- przedstawią dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych,
- przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych.