Andrzej Dymer

i

Autor: Dariusz Gorajski/Forum Andrzej Dymer

Szokujący ZWROT w sprawie śmierci ks. Dymera. Prokuratura wszczęła ŚLEDZTWO. Cały Szczecin zamarł

2021-02-19 18:03

Jakie były przyczyny śmierci ks. Andrzeja Dymera? Na co zmarł szczeciński duchowny oskarżany o pedofilię? Oficjalnie mówi się o chorobie nowotworowej, jednak stuprocentową odpowiedź poznamy być może już niebawem. Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci.

O księdzu Andrzeju Dymerze było głośno od wielu lat z powodu oskarżeń o wykorzystywanie seksualne nieletnich wychowanków, którzy trafili pod opiekę szczecińskiego duchownego. Biskupi mieli wiedzieć o tym już w 1995 roku. Mimo, iż w kwietniu 2008 roku, po nagłośnieniu sprawy przez "Gazetę Wyborczą", sąd kościelny skazał ks. Dymera, ten złożył apelację, a ostateczny wyrok nie zapadł do dnia dzisiejszego. Jest to sytuacja niespotykana na skalę światową, że przez ponad 25 lat sprawa nie została ostatecznie rozwiązana. W tym czasie w diecezji zmieniło się trzech biskupów, a w całym Kościele Katolickim zdążyło zmienić się aż trzech papieży. O wstrząsających wydarzeniach opowiada reportaż "Najdłuższy proces Kościoła", który został wyemitowany w poniedziałek w programie "Czarno na białym" na antenie TVN24.

Czytaj więcej: Ksiądz Andrzej Dymer. WSTRZĄSAJĄCE relacje pokrzywdzonych: "Chwytał za genitalia", "Był podniecony"

Po 11 latach i kolejnym nagłośnieniu sprawy molestowania seksualnego, 10 lutego 2021 roku ks. Dymer został odwołany z funkcji dyrektora szczecińskiego Instytutu Medycznego im. Jana Pawła II. Decyzję podjął abp Andrzej Dzięga, który spotkał się z mężczyzną wykorzystanym seksualnie przed laty przez duchownego.

Ks. Andrzej Dymer - przyczyna śmierci

Ksiądz Andrzej Dymer zmarł w w nocy z 15 na 16 lutego, krótko po emisji reportażu dotyczącego przestępstw o charakterze pedofilskim, których miał się dopuszczać przez wiele lat. W ostatnim czasie duchowny zmagał się z rakiem trzustki.

Czytaj więcej: Ksiądz Andrzej Dymer nie żyje

Może się jednak okazać, że to nie nowotwór był przyczyną śmierci ks. Andrzeja Dymera. Jak udało się ustalić "Super Expressowi", prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

- Śledztwo prowadzone jest z art. 155 kodeksu karnego - poinformowała Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Oznacza to, że dotyczy ono nieumyślnego spowodowania śmierci. Według nieoficjalnych informacji ciało ks. Andrzeja Dymera zostało zabezpieczone przez prokuraturę. Sekcja zwłok ma wyjaśnić przyczyny śmierci duchownego.

Ks. Andrzej Dymer nie żyje - kiedy pogrzeb?

Szczegóły dotyczące pogrzebu ks. Andrzeja Dymera wciąż nie są znane. Nie wiadomo czy duchowny zostanie pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, czy może w zupełnie innym miejscu. W chwili obecnej nie jest także znana data uroczystości pogrzebowych.

Czytaj też: Sprawa ks. Dymera. Komisja kończy postępowanie. "Ale prowadzimy inne działania"

Sonda
Czy polski Kościół walczy z pedofilią?
Pijany ksiądz sikał na ulicy i awanturował się z policją?