"Krzysztof Jarzyna ze Szczecina" nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Kiedy powstanie pomnik "szefa wszystkich szefów"?

2020-06-09 15:02 gk
Krzysztof Jarzyna ze Szczecina będzie miał swój pomnik
Autor: ESKA INFO Szczecin Krzysztof Jarzyna ze Szczecina będzie miał swój pomnik

O powstaniu pomnika bohatera filmu "Poranek Kojota" zdecydowali sami mieszkańcy. W głosowaniu w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, projekt zdobył 1020 głosów. Niedługo wystartuje konkurs realizacyjny dotyczący rzeźby "szefa wszystkich szefów", która ma stanąć na Łasztowni.

Idea instalacji artystycznej upamiętniającej postać Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina powstała w 2018 roku i spotkała się z przychylnym przyjęciem mieszkańców, jednak do tej pory nie została zrealizowana. Wkrótce ma się to zmienić.

- Udało nam się pozytywnie zakończyć proces uzyskiwania wszystkich zgód, które były niezbędne do dalszej realizacji tego tematu – mówi Jarosław Bondar, architekt miasta. – Było to niemałe wyzwanie ze względów formalnych, jednak już dziś możemy spokojnie przystąpić do ogłoszenia konkursu, a w jego efekcie realizacji instalacji.

Miejscem, gdzie stanie postać Krzysztofa Jarzyny jest plac na Łasztowni. 30 lipca startuje konkurs realizacyjny.

- O tym jaką formę przyjmie instalacja będziemy mogli powiedzieć jeszcze w tym roku – dodaje Jarosław Bondar.

O dopuszczenie do udziału w konkursie mogą ubiegać się m.in. uczestnicy, którzy posiadają wymagane zdolności techniczne lub zawodowe tj. dysponują co najmniej jedną osobą mającą doświadczenie, polegające na wykonaniu w przeciągu 3 lat przed ogłoszeniem konkursu (a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie) co najmniej jednego projektu zakończonego realizacją instalacji artystycznej, rzeźby, pomnika lub podobnej formy w przestrzeni publicznej.

Wyboru dokona sąd konkursowy, mający w swoim składzie: dwie osoby powołane przez Akademię Sztuki, dwie przez Wydział Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, jednego członka Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Architekta Miasta.

Zwycięzcę konkursu poznamy jeszcze w tym roku, a wykonanie instalacji planowane jest w pierwszej połowie 2021 roku.

Super Raport 8 VI (goście: Zandberg, Broniarz)

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express. Kliknij TUTAJ