Szpital Wojewódzki w Szczecinie, który znajduje się przy ulicy Arkońskiej zajmuje się już trojgiem pacjentów, którzy w ostatnich dniach wrócili z Włoch. Każda z hospitalizowanych osób uskarżała się na wysoką gorączkę, problemy z oddychaniem oraz na kaszel. Od pacjentów pobrano próbki krwi, które przekazano do analizy pod kontem obecności koronawirusa. Wyniki dostępne są po 72 godzinach.
W całym regionie nadzorem epidemiologicznym objęto aż 59 osób. Przebywają one w domu i są w kontakcie z pracownikami sanepidu, których zadaniem jest monitorowanie stanu zdrowia tych osób.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
PRZECZYTAJ: Bestie zleciły morderstwo własnego ojca! "Archiwum X" rozwiązuje zagadkę sprzed lat