Rozpoczął się proces Kamerzysty

i

Autor: Domin Patoyoutuber Łukasz W. stanął przed sądem

"Kamerzysta" pozostanie jednak w areszcie. Nie pomogło wpłacenie kaucji

Jest decyzja w sprawie aresztu dla Łukasza W., patoyoutubera znanego jako "Kamerzysta". Mimo, iż wpłacił on kaucję w wysokości 100 tysięcy złotych, pozostanie jednak w areszcie. Sąd uwzględnił zażalenie, które w tej sprawie złożył prokurator.

Oskarżony o znęcanie się nad niepełnosprawnym chłopakiem, Łukasz W. od kilku miesięcy przebywa w areszcie. Niedawno sąd przedłużył areszt dla "Kamerzysty" do 2 października. Zdecydowano również, że będzie mógł wyjść na wolność po wpłaceniu 100 tysięcy złotych kaucji. Pieniądze wpłynęły, jednak Łukasz W. wciąż pozostawał za kratkami w związku z zażaleniem złożonym przez prokuraturę.

W czwartek, 23 września Sąd Okręgowy w Szczecinie uwzględnił zażalenie prokuratury i uchylił zastrzeżenie, iż wobec Łukasz W. zostanie uchylony areszt tymczasowy, jeżeli wpłaci tytułem poręczenia majątkowego kwotę 100 tysięcy złotych.

Czytaj też: "Kamerzysta": "Ja nie mam za co przepraszać"

- W ocenie Sądu II instancji jedynie areszt tymczasowy zabezpieczy prawidłowy tok postępowania sądowego, w którym kluczowe będzie przesłuchanie pokrzywdzonego - mówi sędzia Michał Tomala, rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie. - Zdaniem Sądu oskarżony przebywając na wolności mógłby wpływać bezpośrednio lub za pośrednictwem innych osób na postawę świadka, aby skłonić go do złożenia zeznań określonej treści a dla siebie korzystnych.

Orzeczenie sądu jest prawomocne.

Przypomnijmy, nagranie opublikowane przez Łukasza W., w kwietniu 2021 roku, wstrząsnęło całą Polską. W serwisie YouTube ukazał się film, w którym widać jak grupa młodych ludzi w upokarzający sposób traktuje młodego niepełnosprawnego chłopaka. Kazali mu m.in. wskakiwać do śmietnika, taplać się prawie nago w błocie czy zjadać kocie odchody. Film powstał na jednym z osiedli w Szczecinie. Obejrzało go ponad 400 tysięcy ludzi. Pod nagraniem pojawiły się liczne komentarze, otwarcie krytykujące znęcanie się nad niepełnosprawnym chłopakiem. Na autorze nie robiły one jednak większego wrażenia - większość komentarzy była przez niego usuwana. Ostatecznie nagranie zniknęło z sieci, a jego autor został zatrzymany i trafił do aresztu.

Proces Łukasza W. rozpoczął się w piątek, 10 września, w Sądzie Rejonowym Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie. Sąd wyłączył jawność rozprawy. Na ławie oskarżonych zasiedli również Adrian S. i Wioletta K. Wszyscy usłyszeli zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny, działając wspólnie i w porozumieniu.

"Kamerzyście" grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do 8 lat.

Czytaj więcej: "Kamerzysta" stanął przed sądem w Szczecinie. Ile grozi patoyoutuberowi? [ZDJĘCIA]

Sonda
Czy patostreaming powinien być karalny?
Patostreamerzy pastwili się nad niepełnosprawnym chłopakiem
Nasi Partnerzy polecają