"Amicus" po remoncie

Jest jak w hotelu! Wysłużony akademik zmienił swoje oblicze

2023-02-21 11:30

Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego będą mogli mieszkać w komfortowych warunkach. Zakończył się remont akademika "Amicus", jednego z siedmiu domów studenckich należących do ZUT. Odnowione wnętrza robią wrażenie i kojarzą się obecnie bardziej z hotelem niż z kilkudziesięcioletnim akademikiem.

Dom studencki, znajdujący się przy ul. Chopina 55, został wybudowany pod koniec lat 70. XX wieku. Remont "Amicusa" rozpoczął się w sierpniu 2022 roku. W akademiku ZUT odnowiono pokoje, łazienki, korytarze i dach.

- Studenci będą bardzo zadowoleni, gdy zobaczą nowe pokoje. Myślę, że zareagują pozytywnie – mówi dr hab. inż. Jacek Wróbel, rektor ZUT.

Akademik zyskał nowy blask i wyższy standard. W "Amicusie" wyremontowano 88 pokoi dwuosobowych. W całym budynku znajduje się ich ponad trzysta. Wymieniono drzwi, meble, posadzki oraz instalację elektryczną. Każdy z nich zyskał osobną łazienkę, w których zamontowano m.in. system wentylacyjny. Dodatkowo, każdy z mieszkańców zamiast klucza do pokoju otrzyma specjalną kartę zbliżeniową, jak w hotelu, którą będzie mógł otworzyć drzwi i włączyć prąd. Z systemu elektronicznego wyłączone są lodówki. Budynek ma również nowy dach.

- Pandemia mocno przemeblowała rynek nieruchomości - dodaje rektor ZUT. - Nastały trudne czasy dla studentów. Mieszkań jest mniej i są coraz droższe. Jeśli chodzi o szczecińskie uczelnie to mamy największą bazę noclegową – ponad trzy tysiące miejsc w siedmiu domach studenckich. Ceny miesięcznego wynajmu wahają się od 400 do 700 złotych w zależności od metrażu oraz indywidualnej sytuacji studenta. Patrząc na rosnące koszty utrzymania mogę śmiało powiedzieć, że nasze akademiki są jedną z najtańszych opcji - podkreśla Jacek Wróbel. Na remont zostało wydane prawie osiem milionów złotych, z czego cztery i pół miliona dofinansowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Po modernizacji w akademiku będzie mogło zamieszkać dodatkowo 172 studentów. Akcja kwaterowania rozpocznie się w połowie marca 2023 roku.

Sonda
Czy mieszkałeś lub mieszkasz w akademiku?
Kiedyś podobno straszyły tu duchy. Co dalej z budynkiem przy ul. Komuny Paryskiej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany