Schron pod Urzędem Miasta w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Schron pod Urzędem Miasta w Szczecinie

III wojna światowa. Czy schrony w Szczecinie zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom miasta?

2020-01-08 13:05

W ostatnich dniach sytuacja na Bliskim Wschodzie jest bardzo napięta. Oczy całego świata zwrócone są na Iran. I chociaż ewentualny konflikt USA z tym krajem miałby miejsce daleko poza granicami Polski, to wiele osób zastanawia się czy na wypadek wojny, jesteśmy na nią przygotowani. W Szczecinie znajduje się wiele obiektów ochronnych, w większości pamiętających czasy II wojny światowej. Jednak czy są one gotowe do przyjęcia ludności?

Przypomnijmy, w nocy z wtorku na środę Iran ostrzelał amerykańską bazę wojskową znajdującą się w Iraku. Ostrzał był odwetem za zabicie przez amerykańskie drony irańskiego generała. Według informacji władz Iranu, zginęło 80 amerykańskich żołnierzy, jednak USA oficjalnie tych informacji nie potwierdza.

Polscy żołnierze są bezpieczni. - Monitorujemy sytuację - powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po wydarzeniach w Iraku:

Cały świat, a także Polska, z wielkim zaangażowaniem przyglądają się sytuacji na Bliskim Wschodzie. Coraz częściej mówi się o III wojnie światowej.

- Dochodzi na Bliskim Wschodzie do wymiany ciosów - mówił w Sejmie premier RP Mateusz Morawiecki. - Sytuacja jest niestabilna, niestabilna jest od jakiegoś czasu i się zaostrza. Dbamy o Polskich żołnierzy i odbywa się to zgodnie z Paktem Północnoatlantyckim. [...] Decyzje, które podejmiemy, muszą być odpowiedzialne i ustalone ze wszystkimi partnerami NATO. Jesteśmy poważnym partnerem, który przekazuje na obronność ponad 2 procent PKB.

Czy schrony w Szczecinie nadają się do użytku na wypadek wojny?

W Szczecinie znajduje się wiele obiektów ochronnych, które w większości pamiętają czasy II wojny światowej. Część z nich jest jednak w złym stanie technicznym, który uniemożliwia ich użycie w momencie zagrożenia. Niektóre schrony stoją od lat niezagospodarowane i niszczeją lub padają ofiarą wandali. Część z nich została przeznaczona na inne, najczęściej komercyjne cele. Inne zostały po prostu zburzone, m.in. bunkier przy ul. Kołobrzeskiej.

Sprawą budowli ochronnych już kilka miesięcy temu zainteresował się jeden ze szczecińskich radnych. W marcu ubiegłego roku Dariusz Matecki wystosował interpelację dotyczącą schronów znajdujących się na terenie miasta.

"W wielu miejscach Szczecina znajdują się stare, opuszczone, zdewastowane schrony, które w planach zagospodarowania przestrzennego w dalszym ciągu są oznaczone jako budowle ochronne" - pisał w interpelacji radny Matecki. - "Czy schrony w takim stanie mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Szczecina na wypadek konfliktu zbrojnego bądź klęsk żywiołowych?"

W odpowiedzi na interpelację, sekretarz miasta Ryszard Słoka nie przedstawił zbyt optymistycznych informacji. Na terenie Szczecina znajduje się 346 obiektów ochronnych, czyli schronów wolnostojących i znajdujących się pod budynkami, jednak w zdecydowanej większości nie są one przystosowane do przyjęcia ludności w momencie zagrożenia. Są przeważnie zdewastowane.

"Planowo pojemność obiektów ochronnych w Gminie Miasto Szczecin pozwala na ukrycie w pełni przygotowanych obiektach ochronnych ok. 10 procent ludności miasta" - czytamy.

W sytuacji realnego zagrożenia bezpieczeństwa, miasto planuje inne rozwiązanie.

"W planach, w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa, przewidziana jest budowa nowych obiektów ochronnych lub wykorzystanie doraźne istniejących np. garaży podziemnych" - informuje Ryszard Słoka w odpowiedzi na interpelację.

Nasi Partnerzy polecają