Groźny wirus atakuje nad Bałtykiem. Ostrzeżenia i zakazy. Stosuj bioasekurację

i

Autor: fernandozhiminaicela / CC0 / pixabay.com, gk Groźny wirus atakuje nad Bałtykiem. Ostrzeżenia i zakazy. "Stosuj bioasekurację"

Wprowadzono obostrzenia

Groźny wirus atakuje nad Bałtykiem. Ostrzeżenia i zakazy. "Stosuj bioasekurację"

2023-05-31 11:54

Na niemieckiej części wyspy Uznam wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W strefie obszaru zagrożonego znalazła się również lewobrzeżna część Świnoujścia. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świnoujściu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania choroby i obostrzeń z tym związanych. Mogą one obowiązywać przez co najmniej kolejne dwa tygodnie.

Obostrzenia na wyspie Uznam

Ognisko ptasiej grypy stwierdzono w znajdującej się około 10 kilometrów od Świnoujścia miejscowości Benz, w centralnej części wyspy Uznam. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świnoujściu ustanowił obszar objęty ograniczeniami w lewobrzeżnej części miasta.

W obszarze zagrożonym nakazuje się:

  • utrzymanie, karmienie i pojenie ptaków (drobiu) w pomieszczeniach zamkniętych, zabezpieczonych przed dostępem dzikich ptaków oraz oddzielenie od innych zwierząt gospodarskich i towarzyszących;
  • niezwłoczne usuwanie zwłok drobiu i innych ptaków;
  • zapewnienie dodatkowego nadzoru w celu zidentyfikowania dalszego rozprzestrzeniania się grypy ptaków do zakładów - gospodarstw, poprzez niezwłoczne informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świnoujściu o zwiększonej zachorowalności lub znacznym obniżeniu produkcyjności utrzymywanych ptaków;
  • niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu;
  • stosowanie mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do i z gospodarstw utrzymujących drób.

W obszarze zagrożonym zakazuje się:

  • wprowadzania i wyprowadzania z gospodarstwa gdzie jest utrzymywany drób, drobiu lub innych ptaków utrzymywanych w gospodarstwie bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świnoujściu;
  • wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świnoujściu;
  • organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki;
  • przemieszczania i transportu drobiu lub innych ptaków, w tym piskląt jednodniowych, drobiu odchowanego do rozpoczęcia nieśności, jaj wylęgowych oraz konsumpcyjnych bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świnoujściu;
  • transportu mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zagrożonym bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Świnoujściu.

Obostrzenia mogą obowiązywać co najmniej do 12 czerwca 2023 r.

Higiena i bioasekuracja to podstawa

Jak tłumaczy Bożena Stalka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Świnoujściu, stosowanie zasad higieny i bioasekuracja w hodowli drobiu jest w stanie ustrzec przed rozprzestrzenianiem się wirusa grypy ptaków.

- Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła już wizyty w gospodarstwach, które zgłosiły hodowlę drobiu - tłumaczy Bożena Stalka. - Współpracujemy również ze strażą miejską i policją. Jeśli do 12 czerwca nie zaobserwujemy oznak rozprzestrzeniania się wirusa w Świnoujściu, obostrzenia zostaną zniesione.

Czy HPAI zagraża ludziom?

Wysoce zjadliwa grypa ptaków HPAI to niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100 procent. To choroba sezonowa, która jest związana z jesiennymi i wiosennymi przelotami dzikich ptaków. Jest groźna z uwagi na wysoką śmiertelność ptaków, szczególnie wśród stad indyków i kur, jak i łatwość rozprzestrzeniania się oraz brak możliwości leczenia. Wirus HPAI nie jest groźny dla ludzi.

Sonda
Obawiasz się ptasiej grypy?
Spacer ze Świnoujścia do Niemiec może dodatkowo kosztować. Musisz o tym pamiętać