Eska Let's Bike

i

Autor: mat. prasowe Eska Let's Bike

Eska Let's Bike za nami! To było święto miłośników rowerowych wojaży po Pomorzu Zachodnim

2022-07-11 15:18

Za nami Eska Let's Bike, a więc wydarzenie, które zostało zorganizowane przede wszystkim z myślą o cyklistach z Województwa Zachodniopomorskiego. Nad Jelenim Stawem w szczecińskim Kijewie odbył się rajd rowerowy dla dzieci i dorosłych, któremu towarzyszyły konkursy z nagrodami i świetna zabawa przy muzyce. Był też serwis rowerowy i punkt informacyjny, gdzie można było skompletować mapy tras i usłyszeć wiele praktycznych porad na temat wycieczek po regionie.

Na miejscu pojawiło się mnóstwo osób w oryginalnych przebraniach i z wyjątkowo przyozdobionymi rowerami. Oczywiście nie bez powodu. Najbardziej wyjątkowe kreacje i ozdoby czekały zostały nagrodzone okazałymi nagrodami. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymali rowery od Polish Bike, przedstawiciela firmy Romet w Szczecinie. Było więc kolorowo, kreatywnie i przede wszystkim radośnie.

Punktem kulminacyjnym imprezy był rowerowy rajd open, ale wcześniej na trasy po pięknych zielonych terenach wyjechali rodzice z dziećmi w ramach rajdu familijnego. Najważniejszy nie był wynik i pozycja w wyścigu, a dobry nastrój i pozytywne nastawienie. Po przekroczeniu mety każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

Poza nagrodami rzeczowymi można było także otrzymać bardzo dużo przydatnych informacji. Wszystko dzięki punktowi „Pomorze Zachodnie”, który serwował newsy na temat tras rowerowych w naszym regionie. Miłośnicy łączenia jazdy na rowerze i nowoczesnych technologii mieli także okazję poznać bliżej nową aplikację "Pomorze Zachdnie".

Wybór tras rowerowych i atrakcji turystycznych, które można zobaczyć podczas zwiedzania jednośladem Pomorza Zachodniego, jest tak ogromny, że aż trudno się zdecydować. Ma w tym pomóc specjalna aplikacja mobilna, którą 16 czerwca "odpaliło" Województwo Zachodniopomorskie. Znajdują się w niej szczegółowe opisy tras, atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawostek przyrodniczych, które zostały wzbogacone m.in. o fascynujące fotoretrospekcje czy efektowne modele 3D zwierząt chronionych gatunków.

Aplikacja rowerowa "Pomorze Zachodnie" jest dostępna za darmo w serwisach Google Play i AppStore. Już stała się hitem tego sezonu turystycznego i wyjątkową atrakcją dla podróżujących po regionie, co bardzo istotne - nie tylko na dwóch kółkach. Jest to uniwersalny przewodnik, w którym za pomocą kilku kliknięć w smartfonie można znaleźć "polecane trasy" na Pomorzu Zachodnim, a także "polecane miejsca", czyli najcenniejsze zabytki, skarby architektury, przyrody i techniki oraz "polecane wydarzenia", czyli zbliżające się koncerty, spektakle, wystawy i imprezy sportowe.

- Opowiadać o aplikacji to trochę tak jak opowiadać o jeździe rowerem. Najlepiej sprawdzić w praktyce. Po prostu wystartować, ruszyć w drogę - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Turystyka rowerowa jest naszą regionalną specjalizacją. Stawiamy na ekologię, zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek, inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. Wycieczki na dwóch kółkach będą wygodniejsze, ciekawsze, bezpieczniejsze nie tylko dzięki setkom kilometrów tras, ale także dzięki tej mobilnej aplikacji. Prace nad nią trwały kilka miesięcy.

Nie zabrakło także rozmów o rowerowym rozwoju Szczecina i regionu. Jak podkreślał obecny na Eska Let's Bike Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz: Pomorze Zachodnie ma chrapkę na to, żeby stać się w Polsce liderem jeżeli chodzi o rozbudowę infrastruktury rowerowej. Do tej pory wybudowaliśmy już prawie 600 km tras, ale nie mamy zamiary na tym poprzestawać. Takie wydarzenia pokazują tylko, że mieszkańcy naszego województwa kochają rowery i potrzebują kolejnych inwestycji.

Podczas wydarzenia mogliśmy poznać też wiele szczegółów na temat jednej z głównych trasy rowerowych na Pomorzu Zachodnim, a więc Trasy Wokół Zalewu Szczecińskiego. Jest to okrężna polsko-niemiecka trasa dla lubiących wypoczynek nad wodą. Część wschodnia całkowicie pokrywa się z trasą Blue Velo, wiele odcinków przebiega z bezpośrednim widokiem na wody Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. Trasa zapewnia dużo możliwości obcowania z dziką przyrodą i obserwacji ptactwa, z którego słyną wody Zalewu. Po drodze znajdują się liczne mariny, bukowe lasy Wolińskiego Parku Narodowego, a nawet osada Słowian i Wikingów. Warto zboczyć z trasy i odwiedzić jeden z punktów widokowych, szczególnie polecamy ten na wsteczną deltę Świny znajdujący się w m. Lubin. Po drodze odwiedzimy także Szczecin, Nowe Warpno, Wolin, Świnoujście, Międzyzdroje, Anklam i Ueckermünde.

Uczestnicy rekreacyjnej imprezy w szczecińskim Kijewie chętnie uczestniczyli w konkursach organizowanych przez Radio Eska i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Najaktywniejsi uczestnicy otrzymali mnóstwo gadżetów, związanych głownie z z aktywnością rowerową.

Eska Let's Bike potwierdziło tylko, że mieszkańcy Pomorza Zachodniego kochają rowery i że potrafią się świetnie bawić.

Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany