Pod ziemią, zwłaszcza w centrach miast, kryje się wiele niespodzianek z przeszłości, które są odkrywane podczas różnych inwestycji. Nie inaczej było na placu Orła Białego na szczecińskim Starym Mieście, gdzie od niedawna trwa przebudowa. Już na starcie inwestycji doszło do niespodziewanego odkrycia w postaci ceglanego kanału. I jak można się było spodziewać, był to dopiero początek ciekawych znalezisk z przeszłości.
Ceglany kanał, drewniana rura wodociągowa i stare fundamenty
W ostatnich dniach drogowcy natknęli się na kolejne pamiątki z dawnych czasów.
- W pierwszej kolejności udało się odkryć dalsze fragmenty kanału biegnącego tuż pod placem i w rejonie ulicy Koński Kierat - tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik miasta ds. inwestycji. - Odkopany został ceglany fundament, który najprawdopodobniej jest pozostałością po pierwszej fontannie. W bliskim sąsiedztwie fundamentu, robotnicy natrafili na podwójną rurę wodociągową, która wykonana jest z drewna. Kilka metrów dalej tuż pod jezdnią w części południowej placu znajdują także pozostałości dawnej nowożytnej zabudowy.
Archeolodzy badają znaleziska
Jak dodaje Piotr Zieliński, aktualnie wszystkie odkryte elementy są przedmiotem wnikliwej analizy i badań prowadzonych przez nadzór archeologiczny, który koordynowany jest przez archeologa architektury Przemysława Kołosowskiego.
- Wszystkie znaleziska w ramach nadzoru archeologicznego muszą zostać teraz szczegółowo opisane i zinwentaryzowane - tłumaczy Piotr Zieliński. - Wykonana będzie dokumentacja geodezyjna, skanowanie, czy przeprowadzona zostanie analiza porównawcza z zachowaną dokumentacją archiwalną. Większość z odkrytych elementów według pierwszych ustaleń mogła najprawdopodobniej być częścią systemu wodno-kanalizacyjnego powiązanego funkcjonalnie z dawną zabudową i fontanną.
Do czasu zakończenia pełnej inwentaryzacji znalezisk, prace budowlane zostały w miejscu ich odkrycia czasowo wstrzymane.
Co się zmieni na pl. Orła Białego?
Przebudowa placu Orła Białego, głównego placu szczecińskiego Starego Miasta, zajmie półtora roku. W ramach inwestycji wartej ponad 14 milionów złotych, przebudowany zostanie m.in. układ komunikacyjny, pojawi się nowa nawierzchnia, zagospodarowana zostanie zieleń i pojawią się elementy małej architektury. Wyeksponowane zostaną również elementy historyczne jak pomnik Flory czy przebieg dawnego drewnianego wodociągu.