Chory kot

i

Autor: Shutterstock

Tajemnicza choroba

Czy można zarazić sie ptasią grypa od chorych kotów? Jasne stanowisko szefa GIS

2023-07-05 18:29

Tajemnicza choroba kotów niepokoi właścicieli zwierzaków w Polsce. Co robić? I czy człowiek może zarazić się od kota? Na ten temat wypowiedział się dziś, 5 lipca Krzysztof Saczka, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wcześniej GIS ujawnił, że przyczyną zgonów kotów w kraju jest ptasia grypa.

Choroba kotów w Polsce to ptasia grypa. Czy przenosi się z kota na człowieka? Głos zabrał szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Choroba kotów to temat, który nadal niepokoi nie tylko właścicieli domowych pupili. Wielu z nas zastanawia się, czy schorzenie może przenosić się na ludzi. Na ten temat wypowiedział się dziś, 5 lipca Krzysztof Saczka, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. "Nie stwierdzono dotąd w Polsce przypadku zakażenia człowieka od kota czy innego zwierzęcia. Wszystkie zakażenia, jakie miały w historii miejsce wirusem ptasiej grypy, dotyczyły bezpośredniego kontaktu z drobiem i głównie miały miejsce w Azji i Afryce u osób, pracujących na dużych fermach drobiu, gdzie kontakt z wirusem jest bardzo długotrwały” - powiedział szef GIS. Jednak jak dodał, Państwowa Inspekcja Sanitarna na wszelki wypadek objęła nadzorem epidemiologicznym właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie ptasią grypą. "Na podstawie zebranych informacji, badań, które posiadamy, nie stwierdzamy dużego zagrożenia dla ludzi. Zawsze jest jednak pewien margines niepewności, co wiemy z covidu, że wirusy lubią mutować i zmieniać swoje cechy. Zawsze istnieje, więc pewne ryzyko, ale na dzień dzisiejszy nie identyfikujemy takiego ryzyka” – powiedział Saczka.

Wirus ptasiej grypy odpowiada za zgony kotów. Tajemnicza choroba dziesiątkuje koty w Polsce. Jest ważny komunikat

Tajemnicza choroba kotów sieje postrach w Polsce. Właściciele mruczków są bardzo zaniepokojeni doniesieniami o poważnym schorzeniu, którego źródło pozostaje nieznane. Objawy choroby to apatia, brak apetytu, a następnie duszności i wysoka gorączka. Niestety, wiele kotów nie przeżywa. Co atakuje koty w Polsce? Główny Inspektorat Weterynarii właśnie wydał komunikat w sprawie tajemniczej choroby, która dziesiątkuje koty. Zbadano próbki pobrane od padłych zwierząt z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. W większości z nich wykryto jednego znanego wirusa - ptasiej grypy! "Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew" - czytamy w komunikacie. Co ważne, lekarze podkreślają, że nadal nie wykryto źródła zakażeń kotów wirusem ptasiej grypy!

Sonda
Wolisz psy czy koty?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany