Od kilku dni słońce wykazywało największą aktywność od 2 lat. Jak informuje portal TwojaPogoda.pl, zjawisko wystąpiło niespodziewanie. Ciemne plamy, które pojawiły się na powierzchni słońca, plują w stronę Ziemi naładowanymi cząstkami, które mogą wywołać nad Polską zorzę polarną.
Według najnowszych prognoz NASA, pierwszy strumień dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych już dzisiejszej nocy. I jeśli ta prognoza się sprawdzi, to mamy sporą szansę na ujrzenie zorzy polarnej nad Polską w ciągu najbliższych dni, także w nadchodzący weekend.
Czy zobaczymy zorzę polarną w Szczecinie?
Światła miasta odbijające się na niebie utrudniają obserwację, a nawet mogą sprawić, że zorza będzie niewidoczna. Dużym utrudnieniem może być także zachmurzone niebo. Żeby obserwować to niezwykłe zjawisko, najlepiej wybrać się za miasto, tam gdzie jest zupełnie ciemno. Zorza polarna jest najczęściej widoczna nad północnym horyzontem, dlatego dobrym punktem obserwacyjnym mogą się okazać okolice Zalewu Szczecińskiego lub brzeg Bałtyku.
Jak fotografować zorzę polarną?
Do tego celu najbardziej nadają się obiektywy szerokokątne. Fotografowie zalecają, aby przy fotografowaniu zorzy polarnej unikać wszelkich filtrów, które mogą powodować zniekształcenia. Aparat należy umieścić nieruchomo na statywie i zastosować następujące ustawienia: ISO 400-800, przysłona f2,8 - f4, czas naświetlania: 15-60 sekund.