Awaria sieci ciepłowniczej na Gumieńcach. Dlaczego woda w rurach jest zielona?

2021-01-14 7:58
Awaria sieci ciepłowniczej na Gumieńcach
Autor: Siergiej Chorużyj

Awaria, do której doszło w środę późnym popołudniem w okolicach Ronda Uniwersyteckiego w Szczecinie, spowodowała nie tylko ogromne problemy dla mieszkańców Szczecina, ale wywołała również spore zainteresowanie. Ogromne kłęby pary unoszące się nad Gumieńcami i "gejzery" zielonej wody, wydobywającej się z uszkodzonej rury, wyglądały dość widowiskowo. I to właśnie kolor wody wywołał największe zaciekawienie mieszkańców, którzy zastanawiają się, dlaczego ma ona taką specyficzną barwę.

Widok jak z horroru i ogromne utrudnienia! Awaria sieci ciepłowniczej na Gumieńcach

Potężny wyciek spowodował nie tylko spore utrudnienia w ruchu drogowym. Wielu mieszkańców Szczecina musi przygotować się też na problemy z dostawą ciepła do swoich mieszkań. Może to dotyczyć nawet 100 tysięcy mieszkańców lewobrzeżnej części miasta. Przypomnijmy, to już kolejna awaria związana z siecią ciepłowniczą w ostatnich dniach.

Czytaj więcej: Potężna AWARIA na Gumieńcach. Duże utrudnienia i widok jak z HORRORU! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Duże zainteresowanie świadków zdarzenia wzbudziły widowiskowe "gejzery" zielonej wody, wydobywającej się z uszkodzonej sieci. Pojawiły się pytania: Dlaczego woda w rurach jest zielona? Czy to jest coś toksycznego, co może zagrażać naszemu zdrowiu i życiu?

Wątpliwości zaniepokojonych mieszkańców starała się rozwiać na antenie TVN24 rzeczniczka Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

- Jest to barwnik, którego używamy w sieci ciepłowniczej na wypadek takiej sytuacji. Jeżeli zdarzy się awaria sieci znajdującej się pod ziemią, pokazuje nam to monitoring - tłumaczyła na antenie TVN24 Danuta Misztal z SEC. - Trudniejsze jest jednak ustalenie lokalizacji, a zielona woda nam to po prostu pokazuje.

Jak się zatem okazuje, barwienie wody ma przede wszystkim praktyczne zastosowanie i nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników sieci.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE