17-latka uratowała mężczyznę, który stracił przytomność na ulicy. Trzeba było szybko działać

i

Autor: jch 17-latka uratowała mężczyznę, który stracił przytomność na ulicy. "Trzeba było szybko działać"

Bohaterska nastolatka

17-latka uratowała mężczyznę, który stracił przytomność na ulicy. "Trzeba było szybko działać"

2023-03-13 18:30

17-latka udzieliła pierwszej pomocy mężczyźnie, który spadł z murku i nie dawał oznak życia. Do zdarzenia doszło w centrum Szczecina. Po przyjeździe karetki, poszkodowany został zabrany do szpitala na obserwację.

- Przy sklepie na placu Rodła zauważyłam mężczyznę, który spadł z murku i leżał nie dając oznak życia. Obok stało kilka osób, ale nie reagowały - powiedziała Marika, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Nastolatka chciała sprawdzić puls poszkodowanego, ale jego ręce były w coś owinięte. - Klatka piersiowa się nie unosiła. Twarz, usta były coraz bardziej sine. Trzeba było szybko działać - relacjonuje dziewczyna.

17-latka chwyciła za telefon, wybrała numer alarmowy, ale nie było połączenia. Podała komórkę stojącej obok kobiecie, by ta wezwała pogotowie, a sama rozpoczęła masaż serca. Po około 7 uciśnięciach klatki piersiowej reanimowany mężczyzna otworzył oczy i odzyskał świadomość. Po przyjeździe karetki, poszkodowany został zabrany do szpitala na obserwację.

Szkolenie z pierwszej pomocy miała w podstawówce

Marika wyjaśniła, że szkolenia z pierwszej pomocy miała w 8 klasie szkoły podstawowej, później w liceum podczas zajęć edukacja dla bezpieczeństwa oraz podczas specjalnych szkoleń organizowanych przez Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. - Jako szkoła regularnie uczestniczymy w zajęciach organizowanych przez WOPR. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest bezcenna. A im więcej się ćwiczy, tym łatwiej później działać w sytuacjach kryzysowych – powiedział wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Czytaj też: Wszczął awanturę domową, oberwało się też policjantom. Agresywny 53-latek będzie miał kłopoty

"Twoja odwaga bardzo mnie urzekła"

Gratulację 17-latce złożył marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. - Twoja odwaga bardzo mnie urzekła. Powinnaś być wzorem dla wszystkich – mówił w poniedziałek wręczając młodej ratowniczce list gratulacyjny i upominki. Marika chce studiować medycynę. W ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Mózgu zakwalifikowała się do finałowej trzydziestki. Od piątego roku życia uprawia karate. Reprezentuje Klub Karate Bushikan. W ubiegłym roku została mistrzynią świata (w swojej kategorii) w kumite rotation oraz zdobyła brązowy medal indywidualnie.

Sonda
Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy, osobie która zasłabła?
Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany