Wystawili faktury na półtora miliarda! Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw podatkowych

i

Autor: ignatsevichserg / CC0 / pixabay.com Wystawili faktury na półtora miliarda! Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw podatkowych

Zarzuty usłyszało 246 osób

Wystawili faktury na półtora miliarda! Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw podatkowych

Kolejnych 11 osób zostało zatrzymanych wskutek działań Prokuratury Krajowej w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw podatkowych. W grę wchodzą ogromne pieniądze, a w przestępczą działalność zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych. Dotychczas zarzuty usłyszało już 246 osób.

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kolejne 11 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw podatkowych. Wśród zatrzymanych jest adwokat Piotr Ł. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania siedzib spółek, biur rachunkowych i mieszkań.

Wystawili faktury na półtora miliarda! Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw podatkowych

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, a także "prania pieniędzy".

- Adwokatowi Piotrowi Ł. prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, utrudniania postępowania dotyczącego wielomilionowych wyłudzeń podatkowych i pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT - informuje prok. Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Poręczenia majątkowe i inne środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa procesowego, grożąca podejrzanym surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec adwokata Piotra Ł. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uznał jednak, że wystarczające będzie zastosowanie środków w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 300 tysięcy złotych i zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych do 500 tysięcy złotych, dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.

Zarzuty usłyszało już 246 osób

Są to już kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym, których członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prali pieniądze. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie od czerwca 2020 r. przedstawił zarzuty łącznie 246 podejrzanym, z czego 22 osób przebywa w areszcie.

Faktury na półtora miliarda złotych

- Dotychczas w toku śledztwa prokurator ustalił, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko 1,5 miliarda złotych, natomiast w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych - dodaje prok. Karol Borchólski.

W maju 2022 r. na terenie Grand Canarii zatrzymano podejrzanych, którzy przy wykorzystaniu systemów informatycznych wystawiali fikcyjne faktury VAT. Zostali wydani w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania i aktualnie przebywają w aresztach śledczych na terenie kraju.

Sonda
Czy kary za oszustwa podatkowe powinny być wyższe?
Express Biedrzyckiej - Marek Zuber: Mamy podatkowy bajzel
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany