Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze CBŚP i Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie zatrzymali kolejne 11 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej oszustw podatkowych. Wśród zatrzymanych jest adwokat Piotr Ł. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania siedzib spółek, biur rachunkowych i mieszkań.
Wystawili faktury na półtora miliarda! Kolejne zatrzymania w sprawie oszustw podatkowych
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw podatkowych, połączonych z tworzeniem poświadczającej nieprawdę oraz nierzetelnej dokumentacji księgowej, a także "prania pieniędzy".
- Adwokatowi Piotrowi Ł. prokurator przedstawił zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, utrudniania postępowania dotyczącego wielomilionowych wyłudzeń podatkowych i pomoc w uzyskiwaniu przez inną osobę fikcyjnych faktur VAT - informuje prok. Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.
Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 25 lat pozbawienia wolności.
Poręczenia majątkowe i inne środki zapobiegawcze
Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa procesowego, grożąca podejrzanym surową karę prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec adwokata Piotra Ł. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uznał jednak, że wystarczające będzie zastosowanie środków w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 300 tysięcy złotych i zawieszenia w wykonywaniu zawodu adwokata.
Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych do 500 tysięcy złotych, dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się z współpodejrzanymi oraz zakazu opuszczania kraju.
Zarzuty usłyszało już 246 osób
Są to już kolejne zatrzymania w śledztwie prowadzonym wobec czterech zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym, których członkowie popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz prali pieniądze. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie od czerwca 2020 r. przedstawił zarzuty łącznie 246 podejrzanym, z czego 22 osób przebywa w areszcie.
Faktury na półtora miliarda złotych
- Dotychczas w toku śledztwa prokurator ustalił, że do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości blisko 1,5 miliarda złotych, natomiast w działalność przestępczą zamieszanych jest kilkaset podmiotów gospodarczych - dodaje prok. Karol Borchólski.
W maju 2022 r. na terenie Grand Canarii zatrzymano podejrzanych, którzy przy wykorzystaniu systemów informatycznych wystawiali fikcyjne faktury VAT. Zostali wydani w oparciu o Europejski Nakaz Aresztowania i aktualnie przebywają w aresztach śledczych na terenie kraju.