Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień? Kiedy kończy się Wielki Post?

i

Autor: I, Mathiasrex/CC BY 2.5/Wikimedia Commons Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień? Kiedy kończy się Wielki Post? (na zdj. Niedziela Palmowa w Lipnicy Murowanej)

Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień? Kiedy kończy się Wielki Post? To trzeba wiedzieć!

2022-04-08 11:35

Wielkanoc 2022. Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień? Kiedy kończy się Wielki Post? Dla katolików w Polsce Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt, w czasie którego na ogół zbiera się cała rodzina. Nie inaczej będzie w tym roku, dlatego warto wiedzieć, kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień, by zaplanować sobie czas. Również w tym okresie dobiega końca Wielki Post.

Wielkanoc 2022

Wielkanoc 2022 już za pasem, więc najwyższy czas sprawdzić wszystkie najważniejsze daty związane z tym okresem. Kiedy kończy się Wielki Post, a zaczyna się Wielki Tydzień? - zastanawia się wiele osób. Święta wielkanocne to jeden z najważniejszych okresów w roku dla Polaków, który w ostatnich dwóch latach nie mógł być jednak w należyty sposób celebrowany z uwagi na obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa. Wielkanoc 2022 zapowiada się jednak inaczej, bo sytuacja epidemiczna w Polsce poprawiła się na tyle, że każdy z nas powinien bez przeszkód przeżywać Wielki Tydzień razem z najbliższą rodziną i doczekać końca Wielkiego Postu przy wspólnym stole.

Sprawdź koniecznie: Pogoda na Wielkanoc 2022. Czy będzie ciepło? Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń: takiej Wielkanocy 2022 nikt się nie spodziewał!

Kiedy rozpoczyna się Wielki Tydzień 2022?

Wielki Tydzień 2022 rozpoczyna się 10 kwietnia, i tradycyjnie zainauguruje go Niedziela Palmowa. To święto ustanowione na pamiątkę wizyty Jezusa Chrystusa w Jerozolimie, w czasie którego wierni przynoszą do kościoła palemki symbolizujące odradzające się życie. Ten zwyczaj powinien nas wprowadzić w atmosferę Wielkiego Tygodnia, który zakończy się w Wielką Sobotę, 16 kwietnia, i zwieńczy Triduum Paschalne. Wielka Sobota to popularna święconka - dzień, w którym wierni przynoszą do kościoła koszyczki wielkanocne z pokarmami do poświęcenia. Wielki Czwartek 2022 przypada 14 kwietnia, a Wielki Piątek - 15 kwietnia. Z kolei cały Wielki Tydzień poprzedza Wielkanoc, czyli Niedzielę Wielkanocną (17 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (18 kwietnia).

Kiedy kończy się Wielki Post 2022?

Wielki Post zawsze zaczyna się w Środę Popielcową, ale pojawiają się dwie daty jego zakończenia. Zgodnie z tradycją nawiązującą do życia Chrystusa powinien trwać 40 dni, choć w praktyce jest trochę dłuższy. W tym roku zakończy się Wielki Czwartek, 16 kwietnia, czyli w liturgię mszy Wieczerzy Pańskiej, co oznacza, że Wielki Post 2022 będzie trwał 42 dni. Są też osoby przedłużające jednak okres trwania Wielkiego Postu do Wielkiej Soboty włącznie, która razem z Wielkim Piątkiem tworzą tzw. post paschalny.

Co włożyć do koszyczka ze święconką? Poznaj symbolikę pokarmów z wielkanocnego koszyczka - KLINIJ W GALERIĘ PONIŻEJ

Jak powstają wielkanocne koszyki?