Kleszcze atakują w Szczecinie i regionie

i

Autor: pixabay.com / CC0 Kleszcze atakują w Szczecinie i regionie

Uważajcie na kleszcze! W Szczecinie i okolicach jest ich naprawdę dużo!

2016-04-19 13:14

Po dość łagodnej zimie, w Szczecinie i regionie pojawiły się kleszcze. Jest ich naprawdę dużo, dlatego warto uważać. Te niewielkie pajęczaki mogą czasem okazać się groźne dla naszego zdrowia. Jak się przed nimi chronić i jak reagować, gdy już się pojawią?  

Wiosna sprzyja spacerom w lesie, których w samym Szczecinie i okolicach mamy naprawdę dużo. Dlatego wybierając się w rejony, gdzie są drzewa, trawy czy paprocie, należy pamiętać, że możemy wrócić do domu z intruzem. Dlatego nie tylko warto się zabezpieczyć za pomocą odpowiednich preparatów odstraszających kleszcze, ale także po powrocie należy sprawdzić miejsca na ciele najbardziej podatne na ich ataki.

- Kleszcz się wczepi zawsze tam, gdzie skóra jest bardzo cienka i delikatna - mówi Bożena Bryniarska z Zachodniopomorskiego Centrum Leczenia i Profilaktyki w Szczecinie. - Są to miejsca za uszami, pod pachami lub w pachwinach.

Czy każdy przypadek wczepienia się kleszcza w nasze ciało jest groźny dla zdrowia? Okazuje się, że nie za każdym razem kleszcze przenoszą takie choroby jak wczesnoletnie zapalenie opon mózgowych czy borelioza, jednak należy być ostrożnym.

- Nie każdy kleszcz przenosi choroby. Niemniej jednak każdego kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Możemy zrobić to sami za pomocą specjalnych przyrządów, które są dostępne w aptekach - uspokaja Bożena Bryniarska.

Od początku roku do połowy marca w Zachodniopomorskiem odnotowano 72 potwierdzone zakażenia boreliozą.

Nie tylko my jesteśmy potencjalnymi ofiarami kleszczy. Weterynarze przypominają o tym, że psy i koty są szczególnie narażone na ataki pajęczaków. Po spacerze, zwłaszcza tym dłuższym, warto więc dokładnie sprawdzić sierść swojego pupila.

Reporter: Joanna Gralka - Radio ESKA Szczecin

Przeczytaj również: Tablice rejestracyjne w województwie zachodniopomorskim. Czy potrafisz je rozszyfrować? [QUIZ]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany