Trwają prace wykończeniowe

Tutaj znajdą się nowoczesne oddziały zakaźne szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Zobacz postępy na placu budowy!

Jeszcze kilkanaście miesięcy temu była tu tylko przysłowiowa "dziura w ziemi". Nowy budynek szpitala wojewódzkiego przy ulicy Arkońskiej nabiera ostatecznego kształtu. Już niebawem znajdą się tutaj oddziały zakaźne, specjalistyczne poradnie, SOR, a na dachu będą lądować śmigłowce LPR. Inwestycja warta blisko 70 milionów złotych wchodzi w kolejny etap.

Budynek przy ul. Arkońskiej osiągnął już swoją docelową wysokość i kształt. Ma pięć pięter, a jego powierzchnia wynosi około 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. Obecnie w jego wnętrzu toczą się prace wykończeniowe. Po zakończeniu prac mieścić się będą w nim oddziały zakaźne dla dzieci i dorosłych, SOR i poradnie specjalistyczne. Na dachu znajdować się będzie lądowisko dla helikopterów.

O tym, jak ważne są oddziały zakaźne, można było się przekonać na przestrzeni kilku ostatnich lat, gdy cały świat ogarnęła pandemia COVID-19.

- Przed covidem nikt nie pamiętał o chorobach zakaźnych, a przynajmniej pamiętało o nich bardzo niewiele osób - mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Małgorzata Usielska. - Pacjenci korzystający z oddziału zakaźnego mieli fantastycznych lekarzy, fantastyczne pielęgniarki, natomiast jeśli chodzi o warunki pobytowe, te mieli bardzo ciężkie.

Nowe oddziały zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny. Pacjenci będą przyjmowani w dwóch, niezależnych punktach SOR - dla dorosłych i dzieci, mieszczących się na parterze. Tam będą też funkcjonować poradnie specjalistyczne. Na pierwszym piętrze powstanie odział obserwacyjno-zakaźny dla dzieci, na drugim i trzecim piętrze mieścić się będą oddziały dla dorosłych. Najwyższe kondygnacje to przestrzeń socjalna i administracyjna. Na dachu powstanie lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. W nowym budynku będzie istniała możliwość izolacji pacjentów wysoko zakaźnych.

Koszt inwestycji to około 70 milionów złotych, z czego ponad 59 milionów pochodzi z funduszy unijnych. Pozostałe środki pochodzą z budżetu państwa, województwa i własnych środków szpitala.

Budynek z nowymi oddziałami ma zostać oddany do użytku za rok - jesienią 2023 roku.

Sonda
Byłeś/aś kiedyś w szpitalu?
Rzucam hasło: Michał Puszyński. Urolog
Nasi Partnerzy polecają