Polska flaga

i

Autor: Dominika Roseclay / Pexels 2 maja obchodzimy Święto Flagi. Czy jest to dzień wolny od pracy i szkoły?

Sprawdź, czy musisz iść do pracy

Święto 15 sierpnia - czy jest wolne od pracy? Nie dla wszystkich! Oni muszą pracować w Święto Wojska Polskiego

2023-08-14 18:48

Czy święto 15 sierpnia to dzień wolny od pracy? Okazuje się, że nie dla wszystkich! Święto Wojska Polskiego jest też liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kto musi pracować 15 sierpnia? Wyjaśniamy w poniższym materiale na se.pl. Sprawdź, czy 15 sierpnia musisz iść do pracy.

15 sierpnia - czy to dzień wolny od pracy?

W 2022 roku dzień 15 sierpnia wypada w poniedziałek. W związku z tym wielu się zastanawia, czy dzięki temu może planować długi weekend. Czy Święto Wojska Polskiego i liturgiczne Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to ustawowo dzień wolny od pracy? Nie ma żadnych wątpliwości - w naszym kraju ustawodawca wprowadził tego dnia wolne, ale niektórzy i tak muszą stawić się w swoim miejscu pracy. Kogo dotyczy ten przykry obowiązek? Właściciele, którzy zdecydują się na otworzenie swoich sklepów będą musieli stanąć za ladą, ale to nie wszystko!

Czytaj też: Dlaczego nie będzie Na Wspólnej w TVN od poniedziałku, 15 sierpnia 2022?

15 sierpnia w Polsce. Kto musi iść do pracy w Święto Wojska Polskiego?

Wprawdzie 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy, ale są takie zawody, których przedstawiciele nie będą mieli przerwy. Mowa tutaj rzecz jasna o dyżurujących w szpitalach lekarzach, kolejarzach, pracownikach stacji benzynowych, służbach mundurowych, czy chociażby kierowców autobusów, maszynistów i motorniczych. Na 15 sierpnia planuje się również imprezy sportowe, więc zabezpieczający takowe muszą pojawić się w pracy.

Jak już sygnalizowaliśmy wyżej, właściciele sklepów, m.in. Żabek zdecydują się na otwarcie swoich sklepów. Wówczas ci, którzy mają tego dnia wolne od pracy będą mogli skorzystać z ich oferty, ale będzie się to wiązało ze staniem w dłuższych niż zazwyczaj kolejkach.

Święto Wojska Polskiego w Polsce. Historia i zmiana daty

Warto wiedzieć - w latach 1990-1992 Święto Wojska Polskiego obchodzono na terenie Polski w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Dopiero ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia, w którym praktykujący katolicy obchodzą również święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych.

Sonda
Pracujesz 15 sierpnia 2022, w dzień ustawowo wolny od pracy?
Leszek Balcerowicz: 4-dniowy tydzień pracy to szkodliwy absurd
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany