Film z 1940 roku nakręcony w przedwojennym Szczecinie

i

Autor: kadr z filmu Film z 1940 roku nakręcony w przedwojennym Szczecinie

Niezwykły film z przedwojennego Szczecina. Trwają poszukiwania głównej bohaterki

2016-05-13 9:11

Kim jest bohaterka filmu nagranego w 1940 roku w przedwojennym Stettinie? Wiadomo, że miała na imię Marion i właśnie obchodziła swoje ósme urodziny. Czy jeszcze żyje? Gdzie obecnie mieszka? Tego próbują dowiedzieć się polscy i niemieccy dziennikarze.  

Film pochodzi z prywatnych zbiorów. Według opisu został on nakręcony 16 stycznia 1940 roku. W Szczecinie panowała wówczas sroga zima. Na nagraniu widzimy przyjęcie urodzinowe ośmioletniej Marion, w którym uczestniczy około dziesięcioro dzieci oraz sceny kręcone w Parku Kasprowicza, m.in. obok obecnego szpitala wojskowego. Zaskakujący jest fakt, że film został nakręcony dość rzadką i drogą jak na tamte czasy techniką. Kolorowe filmy powstawały wówczas niezwykle rzadko, zwłaszcza takie, które były kręcone na prywatny użytek.

Szpula z filmem przeleżała na strychu jednej z willi przy ul. Konopnickiej na szczecińskim Pogodnie. Obecnie trwają poszukiwania jego głównej bohaterki, która obecnie powinna mieć 84 lata. Zaangażował się w to właściciel nagrania oraz dziennikarze lokalnego ośrodka TVP i niemieckiej telewizji NDR. Jeżeli okaże się, że Marion już nie żyje, nagranie trafi do jej rodziny.

Film można obejrzeć na stronie internetowej telewizji NDR.

Przeczytaj również: Pojedź pociągiem na Noc Muzeów! Wyjątkowa wystawa w Gryficach

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany