Vestas

i

Autor: Vestas

inwestycje

Duńska firma kupiła szczecińską fabrykę. To szansa na tysiące miejsc pracy

2023-03-22 9:48

Fabryka ST3 Offshore w Szczecinie po wielu latach prób sprzedaży w końcu znalazła swojego właściciela. Jest nim duńska firma Vestas, największy na świecie producent turbin wiatrowych. Kwota sprzedaży wyniosła ponad 170 milionów złotych! Jak się okazuje, Duńczycy mają wobec Szczecina duże plany.

Licytacja ST3 Offshore w Szczecinie

Do licytacji upadłej fabryki doszło 20 marca bieżącego roku, w Sądzie Rejonowym Szczecin-Centrum. Licytacja była konieczna ze względu na złożenie identycznej oferty w przetargu przez dwie firmy. Na licytacji pojawili się jedynie przedstawiciele duńskiej firmy Vestas, którzy dokonali zakupu fabryki za kwotę 170 mln 502 tys. zł. Przypominamy, że ST3 Offshore w Szczecinie upadło ponad 6 lat temu. Fabryka znana była z produkcji części do elektrowni wiatrowych, posiadała również największą suwnicę w Polsce. Była to szósta, w końcu udana, próba sprzedania ST3 Offshore.

Tysiące miejsc pracy w Szczecinie - będą produkować turbiny wiatrowe

Duńska firma Vestas jest największym na świecie producentem turbin wiatrowych. Czym dokładnie będzie zajmowała się nowa fabryka nad Odrą?

- Mamy szansę na fabrykę gondoli, czyli tego serca wiatraka, które stoi na wysokiej wieży, a do której przymocowane są łopaty i który tak naprawdę generuje prąd – powiedział dla tok.fm pełnomocnik zachodniopomorskiego marszałka ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Rafał Zahorski

Nowa fabryka na Skolwinie ma dać miejsca pracy 700 osobom. Obecność duńskiej firmy może jednak przyciągnąć inne firmy w sektora energii odnawialnej, co ma w konsekwencji przynieść około 3000 miejsc pracy w Szczecinie. To szansa dla naszego miasta na zostanie liderem w branży offshore w Polsce i poszerzanie strategii wykorzystywania "zielonej" energii w regionie.

Źródło: Duńska firma kupiła szczecińską fabrykę. To szansa na tysiące miejsc pracy