Znalazł cenny miecz sprzed 2500 lat. Będzie odpowiadał za kradzież

2016-02-18 13:12 Grzegorz Kluczyński
Miecz sprzed 2500 lat
Autor: mat. policji Miecz sprzed 2500 lat

Poszukiwacz skarbów z Recza znalazł rękojeść miecza halsztackiego sprzed 2500 lat. Nie zamierzał jednak powiadomić o tym służb konserwatorskich, tylko sprzedać cenne znalezisko. Teraz będzie odpowiadał za kradzież.  

Szczecińska policja, po otrzymaniu informacji o znalezieniu zabytku, podjęła szybkie działania w celu jego odzyskania. We wtorek policjanci zatrzymali 35-letniego poszukiwacza skarbów, który nie posiadał stosownego pozwolenia na prowadzenie poszukiwań i nie zgłosił znaleziska służbom konserwatorskim. Będzie on odpowiadał za kradzież zabytku na szkodę Skarbu Państwa.

Wykonana z brązu rękojeść miecza została przebadana przez archeologów z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Stwierdzono że pochodzi ona z Hallstatt w Austrii, z okresu wczesnego żelaza, określanego okresem halsztackim z ok. 750-550 lat p.n.e. Miecz posiadał rękojeść z brązu z charakterystyczną głowicą w formie kapelusza oraz żelazne ostrze, które nie zachowało się w tym egzemplarzu. Jest to bardzo rzadki okaz pradziejowej broni występujący na terenie Pomorza i Polski.

Po zakończeniu postępowania przez Prokuraturę Rejonową w Choszcznie, zabytkowa rękojeść zostanie przekazana do dyspozycji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Szczecinie, który wskaże muzeum do którego zostanie on przekazany.

Przeczytaj również: Nowy szyld już nie szpeci deptaku Bogusława