Przeterminowane lekarstwa można przynieść do jednej ze 169 szczecińskich aptek i wrzucić do przeznaczonego do tego celu pojemnika. W ubiegłym roku w ten sposób do utylizacji trafiło ponad 8500 kilogramów niebezpiecznych medykamentów. Były to suplementy diety, leki wydawane bez recept i preparaty recepturowe.
Leki, których termin ważności już minął, w pojedynkę nie wydają się groźne i nie muszą stanowić zagrożenia, ale ponieważ są to substancje chemicznie czynne, nie powinny trafić na składowisko odpadów. W połączeniu z innymi odpadami i środkami chemicznymi wchodzą w interakcję i wtedy mogą stanowić poważny problem dla środowiska naturalnego. Zawsze są śmiertelnie niebezpieczne dla organizmów żywych.
Kolejne 1,5 tony przeterminowanych leków mieszkańcy przynieśli do szczecińskich Ekoportów, które mieszczą się przy ulicach: Firlika, Górnej, Dworskiej, Gdańskiej, Helskiej, Kołbackiej i Leszczynowej.
Przeczytaj również: Odzyskali skradzioną naczepę. Wewnątrz było 20 ton mięsa z reniferów [WIDEO]
Pod koniec 2015 roku szczeciński Zakład Usług Komunalnych przekazał aptekom uczestniczącym w systemie zbiórki specjalistyczny pojemnik oznakowany logotypem "mini Ekoport". Pojemniki przeznaczone są do zbiórki przeterminowanych leków gromadzonych na terenie placówki, wyłącznie do użytku mieszkańców. Nie mogą one być wykorzystywane do zbiórki innych odpadów powstających na terenie apteki, w tym leków pochodzących z działalności gospodarczej prowadzonej przez nią. Nie należy też do nich wrzucać odpadów powstających w gospodarstwach domowych podczas leczenia ambulatoryjnego lub świadczenia usług medycznych, czyli igieł, strzykawek, zużytych pasków testowych, środków czystości i higieny osobistej, zużytych opatrunków, gazików, plastrów, podkładów. W momencie, gdy pojemniki są zapełniane, aptekarze informują o tym ZUK, którego pracownicy bezpłatnie odbierają zebrane leki i przekazują do utylizacji.