Movember - bieg z wąsem

i

Autor: mat. prasowe Movember - bieg z wąsem

"Movember - Bieg z wąsem", czyli warto zadbać o zdrowie, nie tylko w listopadzie!

2021-11-15 11:08

Listopad to szczególny miesiąc, zwłaszcza dla mężczyzn i ich zdrowia. Wszystko za sprawą akcji "movember", która ma na celu nie tylko zapuszczanie wąsów, ale przede wszystkim przypominanie o bardzo ważnej rzeczy, czyli o profilaktyce męskich chorób nowotworowych - raka jąder i raka prostaty. Dlaczego warto zadbać o zdrowie? O tym przypominali m.in. organizatorzy akcji "Movember - Bieg z wąsem", która została zorganizowana dzięki Programowi Społecznik.

W niedzielę, 7 listopada, w samo południe, na szczecińskiej Arkonce wystartował "Bieg z wąsem". Dlaczego "z wąsem"? Otóż głównym celem biegu na dystansie 8 kilometrów było zwrócenie uwagi na profilaktykę typowo męskich chorób nowotworowych, czyli raka jąder i raka prostaty. Każdy z uczestników biegu miał wąsy - zarówno prawdziwe jak i sztuczne. W biegu wzięły udział również panie, które solidaryzując się z mężczyznami, przyczepiły sobie ten ozdobny element męskiego zarostu. W sportowej rywalizacji, połączonej z dobrą zabawą, wzięło udział ponad 200 osób.

Ważnym elementem akcji "Movember - Bieg z wąsem" były badania profilaktyczne, które odbyły się dzień wcześniej w centrum handlowym Galaxy. Co warto podkreślić, zarówno USG jąder jak i badanie markera PSA oceniające przerost prostaty, cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Cieszy więc fakt, że badania, które jeszcze kilka lat temu kojarzyły się ze wstydem, obecnie są dla panów wyjątkowo ważne.

- Akcja "Movember - Bieg z wąsem" polega na propagowaniu zdrowego stylu życia i zwiększeniu świadomości mężczyzn w procesie profilaktyki i chęci do badań pod kątem nowotworów jąder i prostaty - mówi Kamil Bieńkowski z Fundacji Movember i Stowarzyszenia Fizjosport. - Osoby do 45 roku życia mają przeprowadzane USG jąder, natomiast starsi panowie mają wykonywane testy PSA pod względem nowotworów prostaty.

USG jąder jest badaniem szybkim, prostym i skutecznym. Daje niemalże od razu odpowiedź czy w jądrze pojawiła się zmiana nowotworowa.

- Badanie jest niebolesne - tłumaczy lek. Patryk Harasny z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej PUM. - Najgorszy jest chyba ten pierwszy krok, żeby przekroczyć próg gabinetu.

Projekt nie mógłby zostać zrealizowany, gdyby nie Program Społecznik, dzięki któremu pomysłodawcy otrzymali wsparcie finansowe.

Ideą Programu Społecznik, który powstał z inicjatywy Olgierda Geblewicza, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, jest przede wszystkim uwolnienie społecznej energii i aktywności obywatelskiej. To właśnie pomysły samych mieszkańców i ich wspólne działania dla wspólnego dobra mogą przełożyć się na polepszenie jakości życia - zarówno indywidualnie, jak i całej społeczności.

Więcej informacji o Programie Społecznik można znaleźć na stronie: www.spolecznik.karrsa.pl, a także w specjalnym serwisie na eska.pl.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji Programu Społecznik będzie uroczysta gala, która odbędzie się 7 grudnia w szczecińskiej Operze na Zamku. Całość gali będzie transmitowana na żywo w Internecie.

Movember - bieg z wąsem

i

Autor: mat. prasowe Movember - bieg z wąsem
Pomorze Zachodnie

i

Autor: mat. prasowe

Artykuł sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają