Wielkanocne zwyczaje w Zachodniopomorskiem. Jakie tradycje praktykujemy w naszym regionie?
Zachodniopomorskie, z racji swojej historii, raczej nie ma własnych tradycji. Większość z nich po II wojnie światowej przybyło do nas z różnych regionów Polski, wraz z napływową ludnością. Które z nich praktykujemy na Pomorzu Zachodnim? Sprawdźcie na kolejnych slajdach.
Źródło: Coleur / / pixabay.com
Rozwiń
Niedziela Palmowa
Ostatnia niedziela przed Wielkanocą to Niedziela Palmowa, podczas której w kościołach są święcone wielkanocne palmy
Źródło: _Alicja_ / CC0 / pixabay.com
Rozwiń
Sprzątanie domu
Przed Wielkanocą za gruntowne porządki zabierają się wszyscy, nawet ci, którzy nie przepadają za tą czynnością. W ruch idą odkurzacze, mopy, myjki do okien. Wszystko po to, by nasze mieszkanie lśniło czystością.
Źródło: Jarmoluk / CC0 / pixabay.com
Rozwiń
Malowanie pisanek
Wielkanocne jajka ozdabiane są na różne sposoby - wzorki są malowane, wyklejane lub wyskrobywane na skorupkach jaj.
Źródło: januszj / CC0 / pixabay.com
Rozwiń
Święconka
W Wielką Sobotę wielu z nas idzie do kościoła, by poświęcić pokarm, który później trafi na świąteczny stół. Do koszyczków z tradycyjną święconką trafiają m.in. jajka, wędlina, pieczywo, baranek z cukru lub masła.
Źródło: EmArt / CC0 / pixabay.com
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Droga krzyżowa i rezurekcja
Uroczyste nabożeństwa w Wielki Piątek i procesja rezurekcyjna w Wielką Niedzielę są ważne dla osób wierzących. Choć nie są „regionalnym zwyczajem”, praktykowane są zgodnie z tradycją katolicką w całej Polsce, także na Pomorzu.
Źródło: cottonbro studio / CC0 / pexels.com
Rozwiń
Powiększ zdjęcie
Wielkanocne śniadanie
To rodzinny posiłek w niedzielny poranek – rozpoczyna się modlitwą i dzieleniem się poświęconym jajkiem. Ten zwyczaj również ma ogólnopolski charakter i z powodzeniem zadomowił się na Pomorzu Zachodnim jako element budowania wspólnej tożsamości.
Źródło: cottonbro studio / CC0 / pexels.com
Rozwiń
Zajączek
Prezentami obdarujemy się nie tylko w Boże Narodzenie. W Wielkanoc z upominkami nie przychodzi jednak św. Mikołaj, lecz... wielkanocny zajączek!
Źródło: haru9999 / CC0 / pixabay.com
Rozwiń
Baranek wielkanocny
Symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa – najczęściej pojawia się jako ozdoba w koszyczku lub na stole. Baranek z cukru lub masła jest typowy dla tradycji wschodnich i południowych, ale na Pomorzu również jest popularny, szczególnie w domach z kresowym rodowodem.
Źródło: Theophoto / CC0 / pexels.com
Rozwiń
Śmigus-dyngus
Poniedziałek wielkanocny to tradycyjne oblewanie się wodą. Warto jednak pamiętać, żeby robić to z rozwagą i umiarem.