
Tak mogły wyglądać Wały Chrobrego
Odnaleziona kopia pierwotnego planu przedstawia budynek, jaki miał stanąć przy ówczesnych Hakkenterrasse. Z powodów ekonomicznych oraz wybuchu I wojny światowej obecnie gmach wygląda inaczej niż zakładano. Plan uwzględniał, że od północnej strony budynku powstanie wysoka wieża, której ostatecznie nie wybudowano.

Wały Chrobrego mogły wyglądać zupełnie inaczej
Dokument został znaleziony w budynku Politechniki Morskiej podczas porządków związanych z przeprowadzką Wydziału Mechatroniki i Elektrotechniki. Znajdował się w kartonie z makulaturą, pomiędzy starymi papierami i kalendarzami. Pracownicy wydziału zidentyfikowali, że to prawdopodobnie cenny dokument, co potwierdzili członkowie Stowarzyszenia Denkmal Pomorze.
- To znalezisko ma ogromną wartość historyczną, ponieważ możemy sobie zwizualizować, jak powinien wyglądać budynek w tamtych czasach - tłumaczy Blanka Batiuk ze stowarzyszenia Denkmal Pomorze.

Wały Chrobrego mogły wyglądać zupełnie inaczej
Kopia przedstawia budynek, który miał stanąć przy Hakenterrasse. Punktem charakterystycznym jest z wysoka wieża od północnej strony, która ostatecznie nie została wybudowana. Miała ona nawiązywać do kształtu budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki wieży linia zabudowy reprezentacyjnej ulicy Szczecina byłaby dopełniona po obu stronach wysokimi strzelistymi wieżami.
- Plan przedstawiał jak ten budynek miał wyglądać, a ostatecznie nie wygląda. Zakładał dobudowanie wieży w północnej części naszego budynku tak, że gdyby ta wieża została zbudowana, patrzylibyśmy na zupełnie inne Wały Chrobrego - dodaje Weronika Gocłowska, rzeczniczka Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Wały Chrobrego mogły wyglądać zupełnie inaczej
Dokument został przekazany do Archiwum Państwowego w Szczecinie, gdzie będzie służył badaniom naukowym oraz wzbogaci zbiory. Plan sporządzono ok. 1930 r.
- Jest to kopia projektu technicznego, który został wykonany w 1914 r., kiedy rozpoczęto budowę tego budynku na ówczesnych Hakkenterrasse, a dzisiejszych Wałach Chrobrego - mówi Paweł Gut, kierownik oddziału ewidencji i opracowania Archiwum Państwowego w Szczecinie. - Budowę tego budynku rozpoczęto przed I wojną światową, a każda wojna powoduje, że inwestycje są wstrzymywane. Po zakończeniu wojny władze niemieckie, borykające się z kryzysem ekonomicznym, po prostu ograniczały koszty inwestycji. Te części budynku, które miały mieć bardziej charakter reprezentacyjny, czy też upiększający, a nie spełniały swojej roli administracyjnej, to po prostu z nich rezygnowano.

Wały Chrobrego mogły wyglądać zupełnie inaczej
Gmach dzisiejszej Politechniki Morskiej w Szczecinie przed wojną pełnił funkcję urzędu skarbowego.

Wały Chrobrego mogły wyglądać zupełnie inaczej

Panorama Wałów Chrobrego mogła wyglądać zupełnie inaczej. Ciekawe odkrycie na Politechnice Morskiej
Tak mogły wyglądać Wały Chrobrego
Tak mogły wyglądać Wały Chrobrego

Wały Chrobrego
