Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Panele fotowoltaiczne już na dobre zagościły w przestrzeni polskich miast i wsi. Zazwyczaj są umieszczanie na dachach budynków, czyli w miejscach, gdzie niezbyt rzucają się w oczy. Jednak w ostatnim czasie można zaobserwować zjawisko, które zdaniem niektórych osób może być początkiem niebezpiecznej plagi, która - podobnie jak legendarne już "pasteloza" czy "betonoza" - zakłóci estetykę i ład przestrzenny. Czy Polsce grozi kolejna "choroba cywilizacyjna", określana mianem "solarozy"?
Była już "pasteloza" i "betonoza". Czy teraz w Polsce rodzi się nowa plaga?
W maju pisaliśmy o jedenastopiętrowym wieżowcu przy ul. Łabędziej w Szczecinie, którego jedna ze ścian została pokryta panelami fotowoltaicznymi. Na ten dość niecodzienny pomysł wpadł zarząd spółdzielni mieszkaniowej "Śródmieście" zarządzającej budynkiem.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
- Na dzień dzisiejszy to największa instalacja w Polsce na spółdzielczych budynkach – mówił w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl prezes SM „Śródmieście” Marek Werbel. - Łącznie to 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Pozyskana w ten sposób energia ma posłużyć do zasilania części wspólnych budynku, m.in. oświetlenia klatek schodowych, piwnic czy wind. W planach są kolejne takie instalacje.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Wieżowiec przy ul. Łabędziej stał się inspiracją dla kolejnego szczecińskiego zarządcy nieruchomościami. Tym razem wielkie połacie paneli słonecznych pojawiły się w innej części miasta, na szczytowej ścianie hotelu przy ul. Romera na osiedlu Zawadzkiego, gdzie obecnie trwa remont elewacji.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Takim inwestycjom sprzyjają nie tylko oszczędności na rachunkach za prąd, ale też coraz niższe ceny fotowoltaiki. Ułatwieniem są również nowe przepisy o konsumencie lokatorskim
- Teraz umowę z operatorem na taką instalację może podpisać po prostu spółdzielnia - tłumaczy w rozmowie z portalem businessinsider.com.pl Tomasz Wiśniewski, prezes Pracowni Finansowej.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Opinie na temat umieszczania wielkoformatowych paneli fotowoltaicznych na ścianach budynków są podzielone. Zdaniem jednych takie rozwiązanie jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w obliczu kryzysu klimatycznego. Pojawiają się jednak pytania o dalsze losy paneli słonecznych, które po wyeksploatowaniu stają się kłopotliwymi elektrośmieciami.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Kolejnym istotnym argumentem, który podważa sens takich inwestycji jest to, że wielkoformatowe instalacje zbyt mocno ingerują w architekturę i estetykę - podobnie jak zabudowywanie balkonów, stolarka okienna niepasująca do reszty czy anteny satelitarne (których na szczęście jest już coraz mniej). Mówi się już nawet o "solarozie", czyli kolejnej pladze, która podobnie jak legendarne już "pasteloza" czy "betonoza", może w niekontrolowany sposób opanować polskie miasta.
Panele fotowoltaiczne na budynkach w Szczecinie
Czy w niedalekiej przyszłości takie widoki jak w Szczecinie, staną się codziennością? Obserwując tempo, w jakim rozwija się fotowoltaika, przekonamy się o tym prawdopodobnie już niedługo.