Nowe schronisko dla zwierząt w Szczecinie już gotowe. Wkrótce przeprowadzka
Nowe miejsce, nowe kierownictwo, lepsze warunki - tak w skrócie można opisać inwestycję, która powstała z myślą o bezdomnych zwierzętach. Nowoczesne schronisko przy ul. Południowej w Szczecinie jest już gotowe na przyjęcie czworonożnych lokatorów. Obecnie trwają ostatnie formalności związane z uruchomieniem schroniska oraz prace przy zagospodarowaniu terenu. Przeprowadzka z wysłużonego obiektu przy al. Wojska Polskiego planowana jest na styczeń.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
Nowe schronisko to nie tylko poprawa warunków, w jakich przebywają zwierzęta, ale także większa funkcjonalność, lepsza opieka i bezpieczeństwo, nowe możliwości oraz większa dostępność dla osób z zewnątrz, zainteresowanych adopcją czworonogów lub chcących zaangażować się w pomoc. Obiekt składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1700 metrów kwadratowych. Pomiędzy nimi powstaną wybiegi szkoleniowe. Budynek pomieści 80 psów i 60 kotów.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
Pawilon A - pawilon główny z wejściem, strefą dla odwiedzających oraz szpitalem dla zwierząt. Jest dostępny bezpośrednio z placu i parkingu przed wejściem. Część szpitalna składa się z kilku pomieszczeń, w tym sali zabiegowej oddzielonej od gabinetu weterynarza śluzą. Po prawej stronie od wejścia znajduje się przestrzeń przeznaczona na salę edukacyjną dla grup zorganizowanych oraz pomieszczenie bawialni. Przy głównym wejściu powstało otwarte atrium z zielenią, które służy doświetleniu wnętrza.
Pawilon B - mieści się w nim kuchnia i pomieszczenia magazynowe na karmę dla zwierząt oraz pomieszczenia techniczne. Jest tu także sala kociąt oraz 5 boksów dla kotów wraz z zewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami.
Pawilon C - mieszczą się w nim biura, pokój wolontariuszy, szatnie, pomieszczenia socjalne i pomieszczenia pomocnicze. Zlokalizowano tam również salę szczeniąt.
Pawilony D i E - parterowe pawilony pobytowe dla psów. Zwierzęta będą miały do dyspozycji indywidualne boksy pobytowe wraz z zewnętrznymi zadaszonymi i ogrodzonymi prywatnymi wybiegami. Boksy są zróżnicowane powierzchniowo w zależności od wielkości psów: 40 boksów dla psów małych , 20 dla psów dużych, w których 4 boksy przeznaczone są dla psów niebezpiecznych. Boksy znajdują się po obu stronach korytarza, oddzielone od siebie ścianami pełnymi i drzwiami. W każdym jest okno oraz wyjście na zewnątrz, pozwalające na swobodne przemieszczanie się. Zadaszone wybiegi oddzielone są od siebie niskimi ścianami pełnymi i siatkami.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
- Budynek schroniska zaprojektowano i wykonano z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań techniczno-budowlanych - tłumaczy Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta. - Elewacje pawilonów stanowią gabiony wypełnione kamieniem granitowym oraz płyty włóknisto – cementowe w systemie elewacji wentylowanych, z elementami żelbetowymi słupów i widocznych podciągów. Wnętrza pawilonów A, B i C mają nowoczesny charakter: surowe sufity żelbetowe ze świetlikami i widocznymi instalacjami i posadzki z betonów szlifowanych.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
Obecnie na terenie nowego schroniska trwają nasadzenia zieleni. Będą to 122 drzewa, ponad 400 krzewów, kilkaset bylin i traw. Powstanie też łąka kwietna.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
Koszt budowy schroniska wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu i nasadzeniami zieleni wyniósł około 19,5 mln zł. Prace trwały dwa lata.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
- Obecnie trwa procedura uzyskania weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego do prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Południowej - dodaje Paulina Łątka. - Po jej zakończeniu, prawdopodobnie jeszcze w styczniu, zwierzęta zostaną przeniesione do swojego nowego lokum.
Nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt w Szczecinie
Na początku roku zostanie przeprowadzony konkurs na kierownika schroniska. Rozmowy na temat przyszłości placówki są również prowadzone z przedstawicielami organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami.