Najpiękniejsze zamki w Polsce
Niegdyś pełniły ważne funkcje obronne i były siedzibami władców. Zbudowane w różnych czasach i w stylach architektonicznych - zachwycają do dnia dzisiejszego, przyciągając tłumy odwiedzających, którzy nie tylko chcą podziwiać ich monumentalne bryły, ale poznać ich historie i skorzystać z licznych atrakcji dostępnych w zamkach i pałacach rozsianych po całej Polsce. Poznajcie najciekawsze z nich!
Najpiękniejsze zamki w Polsce
Mają po kilkaset lat i zachwycają nie tylko swoją wielkością i rozmachem, ale również ciekawymi historiami i legendami, które są z nimi związane. Okazałe zamki i pałace zmieniały się na przestrzeni lat. Niszczone wskutek wojen, najazdów i grabieży, były następnie odbudowywane, pełniąc najróżniejsze funkcje - od siedzib władców po obiekty obronne. Obecnie zamki są pięknym świadectwem dawnych czasów i służą przede wszystkim turystyce i szeroko pojętej kulturze. Ocalone od zapomnienia, odnowione z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, z licznymi śladami przeszłości i cennymi zbiorami, wyeksponowanymi dla zwiedzających, są bez wątpienia największymi atrakcjami turystycznymi w regionach. Mieszczą się w nich siedziby instytucji kultury, muzea, galerie oraz wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. W niektórych z nich można również przenocować i poczuć ten wyjątkowy klimat dawnych czasów. Warto wybrać się do nich zarówno podczas krótszych weekendowych wypadów i dłuższych wakacyjnych wyjazdów w różne zakątki Polski. A na mapie naszego kraju jest ich naprawdę sporo!
Na kolejnych slajdach znajdziecie listę najpiękniejszych zamków i pałaców w Polsce. Nie zapomnijcie ich odwiedzić podczas bliższych i dalszych podróży.
Pałac w Wilanowie
Barokowy pałac w Wilanowie został wzniesiony w XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego. Był też siedzibą rodów Lubomirskich, Potockich i Branickich, którzy rozbudowywali go i wzbogacali o kolejne dzieła sztuki. Mieściło się w nim również jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Obecnie pełni funkcje muzealne, edukacyjne i kulturalne. Niewątpliwą atrakcją pałacu w Wilanowie są jego piękne barokowe ogrody.
Zamek w Malborku
Historia zamku w Malborku sięga XIII wieku. Wtedy rozpoczęła się jego budowa. Był siedzibą mistrzów zakonu krzyżackiego i rezydencją królów Polski. W XIII w. został przerobiony przez Prusaków na koszary i zdewastowany. W czasie II wojny światowej zamek w Malborku został zniszczony w około 60 procentach. Obecnie pełni funkcje muzealne. W 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Czocha
Zamek Czocha znajduje się w miejscowości Sucha na Dolnym Śląsku. Powstał w XIII wieku, jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim. Służył jako rezydencja rodów łużyckich, na początku XX wieku stał się własnością drezdeńskiego producenta wyrobów tytoniowych Ernsta Gütschowa. Po zakończeniu II wojny światowej był wielokrotnie okradany. W latach 50. stał się ośrodkiem wczasowym administrowanym przez wojsko. Obecnie pełni funkcje hotelowe. Można go również zwiedzać.
Zamek w Łańcucie
Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie na Podkarpaciu to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Jest to również jeden z nielicznych zabytków, które nie ucierpiały podczas II wojny światowej. Obecnie pełni funkcje muzealne, kulturalne i reprezentacyjne.
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec został wybudowany z polecenia Kazimierza Wielkiego, na przełomie XIV i XV wieku, zamek we wsi Podzamcze w województwie śląskim. Zniszczony podczas najazdu szwedzkiego w XVIII wieku, nigdy nie doczekał się odbudowy. Obecnie jest trwałą ruiną, która jest bez wątpienia dużą atrakcją turystyczną.
Zamek Pieskowa Skała
XIV-wieczny zamek we wsi Sułoszowa na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego to jeden z najważniejszych zabytków Małopolski. Wielokrotnie przebudowywany służył jako rezydencja ważnych rodów, m.in. Szafrańców i Wielopolskich. Obecnie pełni funkcje muzealne.
Zamek Książ
Jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Zamek Książ w Wałbrzychu jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce - po Zamku w Malborku i Zamku Królewskim na Wawelu. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Rocznie odwiedza go około 300 tysięcy turystów.
Pałac Moszna
Zabytkowa rezydencja z 99 wieżami i wieżyczkami znajduje się we wsi Moszna, w województwie opolskim. W latach 1866–1945 pałac był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. W czasach współczesnych pełnił funkcje lecznicze i rehabilitacyjne. Obecnie pałac jest częściowo udostępniony do zwiedzania, znajduje się w nim również hotel.
Wawel
To jeden z najważniejszych zabytków w Polsce. Jego historia sięga XI wieku. Wskutek licznych wojen, grabieży i najazdów był wielokrotnie przebudowywany. Po przeniesieniu stolicy do Warszawy nieco podupadł. Stacjonowały w nim m.in. wojska austriackie. Obecnie pełni m.in. funkcje muzealne. Na powierzchni ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych mieście się 71 sal wystawowych. Znajduje się w nich m.in. Szczerbiec — miecz koronacyjny polskich królów i kolekcja arrasów. Zamek na Wawelu wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Królewski w Warszawie
Barokowo-klacysystyczny Zamek Królewski w Warszawie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków nie tylko w stolicy, ale i całej Polsce. Pierwotnie był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedzibą władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu. W latach 1926–1939 był rezydencją Prezydenta RP. Spalony i ograbiony przez Niemców w 1939 roku, został doszczętnie zniszczony w 1944. Odbudowany w latach 70. XX w. obecnie pełni przede wszystkim funkcje muzealne i reprezentacyjne.