Te egzotyczne drzewa pochodzą z dalekiej Azji, występują również w Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, jednak można je spotkać również w Europie, a także w Polsce, gdzie cieszą się coraz większą popularnością. Magnolie, bo o nich mowa, są spotykane zarówno w parkach, na zieleńcach i w prywatnych ogródkach. W Szczecinie są - obok krokusów - prawdziwym symbolem wiosny. Te piękne drzewa właśnie obsypały się tysiącami kwiatów, budząc zachwyt wśród mieszkańców i turystów.
Magnolia występuje w ponad 125 gatunkach. Niektóre gatunki dobrze znoszą polski klimat i najlepiej rosną w cieplejszych częściach kraju, m.in. na Pomorzu Zachodnim czy Dolnym Śląsku. Kwitną wiosną, wypuszczając ogromne kwiaty w różnych odcieniach różu. Szczyt kwitnienia następuje w kwietniu. Wtedy drzewa, często jeszcze przed wypuszczeniem pierwszych liści, pokrywają tysiące okazałych kwiatostanów. Niestety magnolie są bardzo wrażliwe na wiosenne przymrozki. Niskie temperatury i mroźny wiatr sprawiają, że płatki kwiatów stają się brązowe i opadają.
W Szczecinie magnolie można spotkać w najróżniejszych zakątkach miasta. Są ozdobą parków, placów i przedogródków przed kamienicami. Spotkamy je m.in. na Jasnych Błoniach, na al. Jana Pawła II i na placu Grunwaldzkim. Magnolie coraz częściej są uprawiane w przydomowych ogródkach i na działkach. Gdy zakwitają, budzą ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów, którzy robią sobie przy nich pamiątkowe zdjęcia. Te okazałe ozdobne drzewa są od wielu lat - obok krokusów, które zakwitają zazwyczaj w marcu - jednym z najbardziej znanych symboli szczecińskiej wiosny.