Ile kosztuje zrobienie sałatki jarzynowej w Niemczech?
Sałatka jarzynowa to odwieczna polska tradycja i nieodłączny element każdych świąt. W zbliżające się Boże Narodzenie to danie pojawi się niemal w każdym polskim domu, także za granicą. Sprawdziliśmy, ile kosztuje przygotowanie tego "kultowego" przysmaku w Niemczech. Będziecie zaskoczeni!
Spędzasz święta za granicą? Sałatka jarzynowa będzie kosztować cię krocie! Jeden produkt jest wyjątkowo drogi
Przygotowanie sałatki jarzynowej jest bardzo proste. Potrzebne są popularne warzywa jak marchew, pietruszka, ziemniaki. Do tego dodajemy zielony groszek, por, seler, jajka na twardo, czasem też inne dodatki - kukurydzę, szczypiorek, paprykę, cebulę (chociaż wielu kucharzy odradza jej dodawania), fasolę, ogórki kiszone, jabłka, chrzan i musztardę - w zależności od własnych upodobań. Wszystko mieszamy z majonezem i doprawiamy do smaku. Można powiedzieć, że każda sałatka jarzynowa, mimo iż na pozór wydaje się taka sama, jest zupełnie inna i jej smak uzależniony jest od preferencji smakowych osoby, która ją przygotowuje.
Ile kosztuje zrobienie sałatki jarzynowej w Niemczech?
Sałatka jarzynowa uznawana jest za danie stosunkowo niedrogie. Jej podstawowe składniki nie kosztują dużo, kupimy je niemal na każdym straganie z warzywami lub w supermarkecie. Często też wykorzystujemy produkty "z recyklingu", które pozostały nam np. z przygotowania rosołu. Wszystkie produkty kroimy w drobną kostkę, mieszamy, dodajemy majonez, by wszystko się idealnie połączyło, doprawiamy do smaku solą i pieprzem i możemy zasiąść do stołu.
Ile kosztuje zrobienie sałatki jarzynowej w Niemczech?
Tę "kultową" potrawę znajdziemy w zdecydowanej większości polskich domów. Przygotowują ją również liczni Polacy przebywający za granicą - zarówno za oceanem jak i tuż "za miedzą", czyli w Niemczech. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile u naszego zachodniego sąsiada kosztują produkty, z których przyrządzamy sałatkę jarzynową. W tym celu wybraliśmy się do jednej z przygranicznych miejscowości i przyjrzeliśmy się cenom warzyw w tutejszym supermarkecie popularnej sieci, porównując je z ofertą w polskich sklepach. Niektóre ceny okazały się zaskakujące!
Groszek konserwowy
Za opakowanie zielonego groszku konserwowego zapłacimy w Niemczech ponad półtora euro. To więcej niż w Polsce, gdzie podobne opakowanie kosztuje około 4 złotych.
Groszek konserwowy
Za "niemarkowy" groszek konserwowy z dodatkiem marchewki zapłacimy nieco mniej,nawet poniżej 1 euro.
Kukurydza konserwowa
Za opakowanie kukurydzy konserwowej trzeba zapłacić około 1,20 euro. W Polsce to wydatek niewiele powyżej 3 złotych.
Kukurydza konserwowa
Na większy wydatek musimy przygotować się, gdy chcemy kupić ten sam produkt, jednak od bardziej popularnego producenta i z dodatkiem ostrych papryczek.
Kukurydza z dodatkami
Można też skorzystać z gotowych mieszanek, np. z dodatkiem czerwonej fasoli. To koszt około 1,70 euro.
Kukurydza z dodatkami
Jest też kukurydza z dodatkiem zielonego groszku i marchewki.
Marchew
Za duże dwukilogramowe opakowanie marchwi zapłacimy w Niemczech niewiele ponad 1 euro, co daje niecałe 60 centów za kilogram. To taniej niż w Polsce, gdzie za kilogram marchwi trzeba zapłacić nawet 4 złote.
Por
Za kilogram pora w Niemczech trzeba zapłacić prawie 2,5 euro. W Polsce to warzywo sprzedawane jest zazwyczaj na sztuki, za cenę około 4 złotych.
Pietruszka
Wyjątkowo droga w Niemczech jest pietruszka, która kosztuje prawie 4 euro za kilogram. W Polsce jest o ponad połowę tańsza i kosztuje około 7 złotych.
Włoszczyzna
Można też pójść "na skróty" i kupić pęczek włoszczyzny za około 1,60 euro. W Polsce jest to wydatek w kwocie około 7 złotych.
Włoszczyzna
Taki zestaw jest również bardziej ekonomiczny, gdyż mamy kilka produktów w odpowiedniej ilości i przystępnej cenie.
Jaja
Za najtańsze jajka w Niemczech zapłacimy około 1 euro, jednak gdy chcemy użyć do zrobienia sałatki jaj od kur z wolnego wybiegu, wydatek może być nawet trzykrotnie większy.
Ziemniaki
Ziemniaki, które w Polsce są raczej tanie (około 2 zł za kilogram), w Niemczech zapłacimy więcej. Szczególnie drogie są produkty pochodzące z ekologicznej hodowli.
Papryka
Za kilogram papryki zapłacimy w Niemczech około 4 euro (w Polsce to często około 13-14 złotych).
Papryka
Zamiast kupować duże ilości na wagę, możemy kupić też mały zestaw papryki w różnych kolorach.
Szczypiorek
Za pęczek szczypiorku w Niemczech zapłacimy 85 centów. W Polsce to zazwyczaj wydatek rzędu około 2 złotych.
Cebula
Cebula w Niemczech również nie należy do najtańszych. Za kilogram "ekologicznej" cebuli trzeba zapłacić około 2,50 euro. W Polsce to wydatek rzędu 3-4 złotych.
Majonez sałatkowy
Za sałatkowy majonez w Niemczech trzeba zapłacić około 2,50 euro. W Polsce trzeba się przygotować na wydatek w kwocie około 15 złotych.
Gdzie jest drożej?
Gdzie jest drożej? Z powyższych przykładów wiele wskazuje na to, że w Niemczech. Trzeba jednak brać pod uwagę wysokość zarobków, które w Niemczech są wyższe i za jedną pensję można zrobić proporcjonalnie większe zakupy niż w Polsce.